Nowoczesne zabawki interaktywne – zabawki elektroniczne

Czym w XXI wieku lubią bawić się dzieci?

Zabawki dla dzieci to potężna branża biznesowa. Obecnie w sklepach z zabawkami można znaleźć bardzo dużo rodzajów zabawek, które są dostosowane do potrzeb różnych dzieci, bez względu na ich wiek oraz płeć. Czołowi producenci zabawek od zawsze prześcigają się nowymi pomysłami, którymi chcieliby zrewolucjonizować całą branżę i zdobyć przewagę nad konkurencją. Czy im się to udaje? Czy obecnie kochane przez dzieci zabawki tak bardzo się różnią od tego, czym sami uwielbialiśmy się bawić w dzieciństwie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Klasyczne zabawki cały czas w modzie!

Większość osób, które w związku z posiadaniem własnych dzieci lub z powodu obecności wielu maluchów w rodzinie i w związku z tym częstego poszukiwania dla nich podarków, doskonale wie, że kształt dostępnych obecnie w sklepach zabawek w treści niewiele tak naprawdę różni się od tego, czym bawiły się dzieci jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Tak naprawdę główna zmiana, jaka nastąpiła w ostatnich latach jest w treści tych zabawek, a nie w samej formie. Dzieci w XXI wieku nadal uwielbiają się więc bawić np. klockami czy maskotkami lub układać puzzle. Dziewczynki cały czas kochają się bawić lalkami, natomiast chłopcy uwielbiają zabawki z wozami strażackimi, z radiowozami lub ze sportowymi samochodami. Jednocześnie jednak nie trudno jest zauważyć, że pewne rzeczy uległy jednak zmianom. Obecnie chcąc kupić np. lalkę Barbie dla dziewczynki, na półkach w sklepie natrafimy na dziesiątki różnych zestawów, które będą się od siebie różniły m.in. dodatkowymi akcesoriami. To samo dotyczy np. zabawkowych samochodzików dla chłopców. W sklepach obecnie dostępne są tego typu zabawki  w różnych formach, w różnych kolorach i w różnych rozmiarach. Nowością na rynku są natomiast zabawki, w których producenci wykorzystują współczesne zdobycze techniki, czyli przede wszystkim zabawki elektroniczne i zabawki interaktywne.

Jak więc widać same pomysły na zabawki z wyjątkiem zabawek wykorzystujących nowoczesne technologie niewiele się zmieniły. Zmieniła się jednak ilość oferowanych obecnie dzieciom i ich rodzicom modeli zabawek, co jest związane przede wszystkim z tym, że współczesne zabawki coraz chętniej nawiązują do tego co jest popularne w kulturze, czyli przede wszystkim do powstających w dużych ilościach bajek dla dzieci.

Zabawki z bohaterami ulubionych bajek

I to właśnie zabawki z bohaterami lub z motywami z ulubionych bajek dziecięcych cieszą się obecnie największą popularnością wśród dzieci.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu z zabawkami Kraina Zabawy: Jak tylko jakiś film, serial czy nawet gra komputerowa zdobędzie bardzo dużą popularność na rynku, od razu wchodzi także w sferę zainteresowań producentów zabawek, którzy zaczynają zabiegać o podpisanie z producentem filmu czy serialu umowy na wyłączność w produkcji zabawek. Produkty dla dzieci nawiązujące do popularnych filmów czy seriali można podzielić na nowe modele np. popularnych klocków lub nowe wzory puzzli oraz na całkowicie nowe nawiązujące do motywów z konkretnej bajki figurki czy maskotki. Dzieci i rodzice je uwielbiają i bardzo chętnie wyszukują w sklepach właśnie takie zabawki.

I faktycznie, każde dziecko chciałoby się bawić postaciami, które na co dzień ogląda w telewizji! Dobrym przykładem takich zabawek są zabawki Disney, Star Wars, Transformers, Świnka Peppa, Psi Patrol, a także np. zabawki Minecraft.

Zawsze popularne klocki, lalki czy puzzle

Jak już jednak wspomnieliśmy, oprócz tego, ze dzieci bardzo chętnie bawią się tym, co znają np. z filmów i z seriali, to cały czas jednak forma tych zabawek jest podobna jak kiedyś. Dzieci cały czas uwielbiają np. klocki LEGO, tylko że w XXI wieku układają już nieco inne ich modele. Cały czas też dziewczynki kochają lalki Barbie, a chłopcy plastikowe żołnierzyki i tory samochodowe. Ma to wiele dobrych stron. Dzięki temu, że nasze dzieci bawią się podobnymi zabawkami jak ich rodzice w dzieciństwie, tym drugim dużo łatwiej jest się włączyć w zabawę ze swoim dzieckiem i dzięki temu spędzać z nim więcej czasu.

Nowoczesne zabawki interaktywne – zabawki elektroniczne

Dużą popularnością wśród dzieci cieszą się też jednak nowoczesne zabawki, czyli przede wszystkim wspomniane już wcześniej zabawki interaktywne. To jest także bardzo pozytywny aspekt, ponieważ takie zabawki oprócz dobrej zabawy pełnią także funkcje edukacyjne i ułatwiają dzieciom przyswajanie nowych umiejętności i nowej wiedzy. Zabawkami interaktywnymi są np.  wydające różne dźwięki i poruszające się maskotki i figurki.

Materiał partnera