kołyska dla dziecka

Czy kołyska to bezpieczne rozwiązanie dla dziecka?

Kołysanie to czynność, którą niemowlęta wprost uwielbiają. Wpływa ono bardzo korzystnie na dzieci – uspokaja, relaksuje a także pomaga malcom zasypiać. Oprócz tego regularne kołysanie reguluje napięcie mięśniowe maluchów. Dobra kołyska to mebel, który pozwoli Twojemu dziecku kołysać się długo i spokojnie. Żeby jednak była całkowicie bezpieczna, ważne jest zwrócenie uwagi na kilka kwestii. Jakich?

Od czego zależy czy kołyska jest bezpieczna?

To czy kołyska jest bezpieczna zależy przede wszystkim od jej konstrukcji – powinna być ona solidna i wytrzymała. Najmocniejsze kołyski to meble wykonane z drewna, które wyróżniają się dużą trwałością. Oczywiście należy zwrócić uwagę na to, żeby w takiej kołysce nie było żadnych drzazg i niebezpiecznych elementów, jak np. wystające śrubki. 

Drewniane kołyski szczebelkowe pozwalają maluchom na swobodną obserwację otoczenia. Oprócz tego zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. W przypadku tych kołysek ważne jest, żeby odległości między szczebelkami nie były zbyt małe, ponieważ mogą zaklinować rękę lub nóżkę malucha. Dlatego warto sprawdzić czy producent kołysek drewnianych oferuje produkty zgodne z obowiązującymi normami.

Kołyski zbudowane z tkanin i siatek są z reguły nieco bardziej zabudowane, dlatego też mogą utrudniać malcowi kontakt z otoczeniem. Tego typu mebelki bardzo łatwo ulegają wszelkim zabrudzeniom. Dlatego też, warto zwrócić uwagę na to czy pokrowiec i poszycia można zdjąć z kołyski i wyprać w warunkach domowych. 

Żeby kołyska była bezpieczna, jej konstrukcja powinna umożliwiać tylko delikatne bujanie. Modele, które pozwalają na zbyt mocne kołysanie mogą być po prostu niebezpieczne. Kołyska powinna być na tyle wysoka, by maluch z niej nie wypadł. Warto zwrócić uwagę na mebelki, które umożliwiają regulację wysokości dna, można je znaleźć, np. na Cieczko Zakład Stolarski. 

Kołyska to dobra propozycja na kilka pierwszych miesięcy życia malucha. Należy z niej zrezygnować, gdy dziecko nauczy się samodzielnie siadać. Wówczas może po prostu ją przechylić i z niej wypaść.

Zalety korzystania z kołyski

Bujanie doskonale relaksuje oraz odpręża niemowlęta. Ta aktywność jest im znana jeszcze z życia płodowego, kiedy przez dziewięć miesięcy były one kołysane w łonie mamy. Rytmiczny ruch jest dla maluchów bardzo kojący, ponieważ daje im poczucie bezpieczeństwa. Pomaga im uspokoić się oraz zasypiać.

Dobra, bezpieczna kołyska nie tylko wycisza płaczące dziecko, ale również wpływa korzystnie na jego ogólny rozwój. Dostarcza mu wiele cennych bodźców, które stymulują układ przedsionkowy oraz regulują napięcie mięśniowe.

Materiał partnera