zlobek integracyjny

Czy istnieją żłobki integracyjne?

Wielu rodziców małych dzieci zastanawia się nad wyborem pierwszej placówki opiekuńczej. W przypadku maluchów o specjalnych lub większych niż standardowe potrzebach sprawa jest jeszcze trudniejsza. W końcu niewiele jest miejsc, które oferują kompleksowe wsparcie w takich sytuacjach. Na szczęście można skorzystać z pomocy żłobków integracyjnych. Czym one są i kiedy warto zapisać do nich dziecko?

Czym jest żłobek integracyjny?

Żłobek integracyjny to miejsce, w którym ogromną wagę przykłada się do intensywnej pracy z dziećmi. Ogromny nacisk kładziony jest także na rozwój ich zdolności.

Zajęcia rozwojowe odbywają się zazwyczaj w kameralnych grupach. Dzięki temu praca terapeutyczna może przynieść najlepsze rezultaty. Poza tym można skupić się na indywidualnych potrzebach każdego dziecka.

W mniejszych grupach dzieci panuje także większy spokój, a przecież wyciszenie również sprzyja rozwojowi.

Czemu warto wybrać żłobek integracyjny?

Żłobek integracyjny daje możliwość:

  • szczegółowego weryfikowania postępów malucha,
  • reagowania na jego potrzeby i talenty,
  • dopasowania programu zajęć do możliwości każdego dziecka z osobna.

Warto wybrać żłobek integracyjny w przypadku dzieci, które wymagają szczególnie starannego podejścia do rozwoju. Im wcześniej powierzy się opiekę nad dzieckiem z ADHD lub maluszkiem z autyzmem, tym szybciej zaobserwuje się korzystne efekty.

Praca terapeutyczna z dwulatkiem czy trzylatkiem w specjalistycznej placówce na pewno będzie bardziej efektywna niż w przedszkolu. Często bowiem okazuje się, że na niektóre rzeczy jest już trochę za późno. Ewentualne „nadrabianie zaległości” w kolejnych latach życia dziecka bywa bardzo wymagające.

W ramach zajęć w żłobku integracyjnym przeprowadza się takie terapie jak dogoterapia czy arteterapia. Co więcej, podopieczni w takim miejscu są pod stałą opieką psychologa i logopedy.

Jaki żłobek integracyjny wybrać?

Warto zainteresować się niepublicznymi żłobkami, które zadbają o prawidłowy rozwój najmłodszych oraz odpowiednie terapie.

W Warszawie szczególnie warty polecenia jest żłobek integracyjny „Tajemniczy Ogród”. Jest to placówka terapeutyczna i zarazem miejsce, w którym zwraca się uwagę na intensywną pracę z dziećmi. W ten sposób można w pełni rozwijać ich zdolności.

Specjaliści ze wspomnianej placówki w pełni wykorzystują czas, gdy dziecko jest szczególnie podatne na terapie, nabywanie wiedzy i kontakty z rówieśnikami.

Materiał partnera