Czego symptomem może być gorączka u dziecka?

Gorączka u niemowlęcia zawsze budzi niepokój rodziców. Wysoka temperatura ciała może bowiem zwiastować wiele mniej lub bardziej poważnych chorób. Sprawdź, co może oznaczać gorączka u dziecka bez innych objawów. Dowiedz się, o czym świadczy wysoka temperatura, której towarzyszą dodatkowe symptomy.

Gorączka jest stanem, który świadczy o tym, że w organizmie malucha zachodzą stany zapalne. Sama podwyższona temperatura oznacza, że układ odpornościowy dziecka działa poprawnie – wysyła bowiem sygnał, że dzieje się coś niedobrego.

O ile gorączce towarzyszą inne objawy, łatwo dokonać rozpoznania choroby. Problem w tym, że podwyższona temperatura ciała może być symptomem wielu różnych chorób. Sprawdź, jakich!

Trzydniówka

Trzydniówka to choroba, w której pojawia się gorączka u dziecka bez innych objawów. Podwyższona temperatura utrzymuje się średnio 3 dni (najczęściej od 2 do 4 dni), a następnie pojawia się na ciele drobna wysypka ustępująca samoistnie.

Bostonka

Bostonka to choroba zakaźna, która – choć występuje u dorosłych – najczęściej dotyka dzieci w wieku do 10 lat. Jej pierwszym objawem jest wysoka gorączka, której następnie towarzyszy osutka na błonie śluzowej jamy ustnej, skórze dłoni i stóp, pośladków itp.

Ząbkowanie

Gorączka u dziecka bez innych objawów może świadczyć m.in. o ząbkowaniu. Wyrzynaniu zębów może jednak towarzyszyć wiele symptomów dodatkowych, takich jak np. kaszel, katar, łzawienie, płaczliwość, problemy ze snem, a nawet pocieranie ucha czy brody.

Zakażenie rotawirusem

Rotawirus to jedna z najczęstszych przyczyn ostrej biegunki i wymiotów u dziecka. Infekcja jest bardzo zakaźna – szybko się rozprzestrzenia. Objawy pojawiają się w ciągu 1-3 dni od zakażenia.

Typowym symptomem jest podwyższona temperatura ciała – gorączka do 38oC. Następnie dochodzi do ostrej biegunki oraz mogą pojawić się wymioty. Z tego powodu istotą leczenia objawowego jest odpowiednia dieta – po to, aby nie dopuścić do odwodnienia.

Grypa i przeziębienie

Grypa i przeziębienie to infekcje wirusowe, których jednym z objawów jest gorączka. W przypadku grypy, podwyższona temperatura pojawia się nagle i może dochodzić nawet do 40oC. Tymczasem gorączka przy przeziębieniu jest niższa i narasta stopniowo.

Podwyższonej temperaturze ciała towarzyszą dodatkowe symptomy, takie jak np. katar, kaszel, bóle kostno-stawowe.

O czym jeszcze może świadczyć gorączka?

Gorączka u dziecka bez innych objawów może stanowić reakcję na wiele różnych dolegliwości. Może wskazywać m.in. na:

  • reakcję po szczepieniu ochronnym,
  • ciężki uraz,
  • silną alergię,
  • rozległe oparzenia,
  • silne przeżycia czy pobudzenie emocjonalne.

Jeżeli gorączka u dziecka niepokoi Cię, nie zwlekaj z wizytą u pediatry. Lekarz, po przeprowadzeniu wywiadu, dokona rozpoznania schorzenia i zaleci odpowiedni sposób postępowania. W przypadku łagodnych dolegliwości, leczenie ma charakter objawowy.

Materiał partnera