chrzciny

Chrzciny krok po kroku

Dzień chrztu wprowadza podniosły nastrój, ale w życiu rodziny i małego dziecka – również zamieszanie. Warto go wcześniej zaplanować, aby wszystko przebiegło gładko i bez niespodzianek. Pamiętaj, by ustalić termin i kreacje, a także podarować maluszkowi medalik na chrzciny.

W polskiej tradycji chrzest jest ważnym wydarzeniem dla rodziny nowo narodzonego dziecka. Abu uroczystość była uroczysta i pozostała w pamięci jako wspaniała pamiątka, warto ten dzień odpowiednio zaplanować – m.in. ustalić termin, kupić medalik na chrzest, ustalić listę gości. Poniżej zamieszczamy kilka praktycznych wskazówek.

Ustalenie terminu

Pierwszym krokiem jest ustalenie terminu uroczystości – aby odbyła się ona w kościele, należy ustalić szczegóły w kancelarii wcześniej, nawet około 2 miesięcy przed zaplanowanym terminem. Tam można uzyskać informację, jaki termin jest wolny i o której godzinie odbędzie się chrzest, co pozwoli zaplanować inne działania.

Kompletowanie dokumentów

Trzeba też dowiedzieć się, jakie formalności muszą być spełnione w kościele – zwykle jest to zgłoszenie danych dziecka, rodziców i chrzestnych. Sprawdź też, jakie dokumenty są wymagane – może być potrzebny m.in. skrócony akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego, zaświadczenie rodziców chrzestnych ze swojej parafii jako dowód, że mogą być chrzestnymi, zgoda proboszcza parafii rodziców oraz zaświadczenie o odbytej spowiedzi rodziców oraz rodziców chrzestnych.

Wybór rodziców chrzestnych

Ważną czynnością jest także wybór rodziców chrzestnych – często są to osoby z najbliższej rodziny, ew. przyjaciele. Co ważne, muszą oni żyć w wierze katolickiej, inaczej ksiądz nie zgodzi się, by pełnili tę funkcję. Przed uroczystością muszą udać się do kancelarii, by złożyć podpisy w księdze ochrzczonych. Przyjmuje się, że matka chrzestna kupuje szatkę, a ojciec świecę gromnicę. Warto też podarować dziecku medalik na chrzest, który będzie wspaniałą pamiątką.

Zakup stroju na chrzest

Chrzest to również pierwsza okazja, gdy dziecko ubieramy elegancko – odpowiednio do uroczystości. Maluszka można zawinąć w biały becik, ale są też maleńkie garnitury i sukienki. Ważne, aby wyglądał elegancko, ale też, by było mu wygodnie. Trzeba też pomyśleć o jego komforcie cieplnym – w kościele temperatura jest zwykle niska, w zimie nie zawsze jest włączone ogrzewanie.

Medalik na chrzest

Warto to sprawdzić wcześniej, by wiedzieć, jak ubrać dziecko.  Dodatkowe ubranko warto mieć przy sobie na wszelki wypadek. Poza tym warto wcześniej zamówić fotografa, skompletować wszystkie niezbędne akcesoria, a także kupić prezenty – medalik na chrzest, zabawki, ubranka czy bon na sesję zdjęciową malucha.

Ustal listę gości

Trzeba też zaplanować liczbę gości na przyjęciu organizowanym z tej okazji. Najczęściej bierze w nim udział cała rodzina. Spotkanie można zorganizować w domu, gdyż tutaj małe dziecko będzie czuło się najbezpieczniej, a rodzice będą mogli wygodnie się nim zająć. Popularne jest też organizowanie przyjęcia w restauracji, ale warto wcześniej ustalić termin, gdyż na ostatnią chwilę termin może już być zajęty. Koszty rosną, ale nie trzeba martwić się o gotowanie, wystrój i sprzątanie.