odpowiedni żłobek dla naszego dziecka

Charakterystyka idealnego żłobka

Niezależnie od tego, czy po prostu zdecydowaliśmy się posłać dziecko do żłobka, czy też zmusiły nas do tego okoliczności – stajemy przed trudnym nieraz wyborem konkretnej placówki. Co jakiś czas media donoszą o skandalicznych praktykach czy warunkach mających miejsce w którymś ze żłobków. Z pewnością nikt nie chciałby, aby jego pociecha wylądowała w tego rodzaju instytucji. Warto więc poświęcić chwilę na znalezienie tej najlepszej. Po czym ją rozpoznamy?

Oczywiście wiele spraw to kwestie wysoce indywidualne, niemniej nie można ich pominąć. Chodzi mianowicie na przykład o lokalizację. Zwłaszcza jeśli plan dnia rodziców jest napięty, dobrze wybrać żłobek, który znajduje się niedaleko ich miejsca pracy lub domu, a najlepiej po drodze między jednym a drugim.

Prywatny czy państwowy

Kolejna sprawa dotyczy tego, czy żłobek jest prywatny, czy państwowy. I w jednym, i w drugim przypadku spotkać się można z placówkami zarówno wybitnymi, jak i niezbyt zachęcającymi. Jeśli jednak wolimy posłać malucha do niepublicznej placówki, koniecznie upewnijmy się, że figuruje ona w stosownym rejestrze prowadzonym przez miasto lub gminę (można to sprawdzić na stronie właściwego urzędu). Da nam to pewność chociażby w zakresie spełnienia przez żłobek pewnych wymogów lokalowo-sanitarnych.

Kadra

Obowiązująca od 2011 roku ustawa o żłobkach reguluje sprawy nie tylko techniczne, ale też np. kadrowe. Zgodnie z przepisami na każde ośmioro dzieci przypadać musi co najmniej jedna opiekunka. Im jednak ma ona pod opieką mniejszą grupę szkrabów, tym większe szanse na to, że każdemu z nich zapewnione zostanie dostatecznie dużo uwagi i troski. Zwróćmy więc koniecznie na to uwagę – podobnie jak na kwalifikacje personelu placówki.

Najlepiej, by pracowały w niej osoby z odpowiednim wykształceniem, np. w zakresie wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej czy pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Jeśli żłobek ma się tu czym pochwalić, informacje na ten temat znajdziemy prawdopodobnie na jego stronie internetowej. Tak jest chociażby w przypadku Centrum Edukacji „Familia”.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Pamiętajmy, że żłobek to nie przechowalnia. Nie wystarczy, że ktoś będzie miał nasze dziecko na oku, gdy jesteśmy w pracy, i zmieni mu pieluchę w razie potrzeby. Ważny jest także ciekawy program zajęć stymulujących rozwój malucha czy codzienne spacery na świeżym powietrzu, o ile tylko pogoda na nie pozwala. Dobrze też, by w placówce wyznaczono osobną salę do leżakowania – przecież najmłodsze dzieci nie będą spać na żądanie! Trzeba więc zapewnić im dobre warunki do snu, podczas gdy reszta grupy się bawi.

Jeśli nasza pociecha ma jakieś szczególne potrzeby (np. żywieniowe), koniecznie upewnijmy się, że w danym żłobku zostaną one zaspokojone. Nie bójmy się zresztą pytać o wszystko – również o sprawy błahe. To, w jaki sposób będą udzielane nam odpowiedzi, również może wiele powiedzieć. Np. na temat życzliwości pań opiekunek, które będą spędzać z naszym dzieckiem tak wiele godzin dziennie.

Materiał partnera