dzieci w żłobku

Cechy dobrego żłobka

Decyzja o posłaniu dziecka do żłobka nie jest prosta dla żadnej mamy. Choć musimy wrócić do pracy, rozstanie z maleństwem jest bardzo trudne. Ciężko jest nam uwierzyć, że ktoś równie dobrze zajmie się naszą pociechą. Moment pozostawienia dziecka w żłobku będzie dużo łatwiejszy, jeśli będziemy mieć pewność, że jest to pewna i bezpieczna placówka. Czym powinien charakteryzować się dobry żłobek?

Najlepsza opieka wykwalifikowanej kadry

Pierwszą cechą dobrego żłobka jest wykwalifikowana, doświadczona kadra, która zapewni najlepszą opiekę naszemu maluszkowi. Opiekunem może być osoba, która ma kwalifikacje:

  • nauczyciela wychowania przedszkolnego,
  • nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej,
  • pedagoga opiekuńczo-wychowawczego,
  • pielęgniarki,
  • położonej,
  • opiekunki dziecięcej,

lub posiada wykształcenie średnie i dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi do trzeciego roku życia bądź odbyła szkolenie na wykwalifikowanego opiekuna (280 godzin nauki, w tym 80 godzin praktyki).

Znaczenie ma również liczba opiekunów. Według przepisów, na ośmioro dzieci powinien przypadać jeden opiekun. Dzięki temu może okazać wystarczająco dużo troski każdemu z nich. Jednak im mniejsza grupa dzieciaczków przypada po opiekę jednego nauczyciela, tym lepiej.

Wszechstronny rozwój dziecka

Drugą ważną cechą dobrego żłobka jest zapewnienie przez placówkę możliwości wszechstronnego rozwoju dziecka na wszystkich płaszczyznach. Taką możliwość daje prywatne przedszkole i żłobek Elfik w Sosnowcu. Łączy ofertę żłobka i przedszkola, dzięki temu nauczyciele pracują i poznają dzieci od najwcześniejszych miesięcy ich życia. Wiedzą, jakie mają charaktery, jakie są ich predyspozycje, co lubią robić, a za jakimi zajęciami nie przepadają. Zapewniają kompleksowy program edukacyjny, dbając, by maluchy każdego dnia zdobywały nowe umiejętności, dostosowane do ich poziomu wiekowego.

W żłobku Elfik najmłodsze dzieciaczki (0,6-1,5 roku życia) są zachęcane do wspólnego muzykowania, ćwiczeń gimnastycznych i zabaw przedmiotami codziennego użytku. Słuchają bajek, są zabierane na spacery i uczestniczą w zajęciach wyciszających. Nieco starsze maluchy (1,5-3 lata) mają również zajęcia dydaktyczne, artystyczne, gimnastykę i aerobik. Uczą się pierwszych kontaktów z rówieśnikami i wspólnych zabaw.

Smaczne, zdrowe żywienie

Decydując o wyborze żłobka, należy też zwracać uwagę na jakość posiłków, którymi karmi maluszki. Najlepsze jedzenie to te przygotowywane we własnej kuchni. Takie żywienie gwarantuje żłobek Elfik. Kucharka każdego dnia przyrządza pyszne, a jednocześnie zdrowe dania dla dzieci uczęszczających do żłobka i przedszkola. Gotuje również dla dzieci z alergią, wyłączając z dań produkty, których nie mogą spożywać.

Żywienie w żłobku musi być dostosowane do wieku dzieci. Dlatego najmłodsze maluchy otrzymują mleko modyfikowane, gotowe kaszki mleczne lub bezmleczne, a także przeciery owocowe, kleiki, chrupki kukurydziane, biszkopty oraz gotowane warzywa, ziemniaki i mięso. Piją herbatki, soczki i wodę. Pokarmy zawierają znikomą ilość cukru, aby od najmłodszych lat dbać o prawidłową dietę dziecka.

Zwracając uwagę na wszystkie cechy dobrego żłobka, wybierzemy najlepszą placówkę dla naszej pociechy.

Materiał partnera