Bezpieczna maseczka dla dziecka – co warto wiedzieć przed zakupem?

Pandemia zmieniła podejście wszystkich ludzi do bezpieczeństwa. Dlatego szczególnie teraz rodzice jeszcze bardziej zwracają uwagę na ochronę dzieci, ponieważ one też mogą zarazić się wirusem. Jak wybrać więc idealną maseczkę dla dziecka, aby nie sprawiała trudności w codziennym funkcjonowaniu?

Jakie są rodzaje maseczek?

Zadaniem maseczek jest przede wszystkim stwarzanie bariery fizycznej między błonami śluzowymi a potencjalnym wirusem. Maseczki możemy podzielić na jednorazowe oraz wielokrotnego użytku. Pierwszy rodzaj jest skierowany dla dorosłych, a w szczególności dla medyków. Z kolei maseczki wielorazowe mogą nosić także dzieci. Ten rodzaj jest też chętniej wybierany przez rodziców z uwagi na ich wygląd, możliwość prania oraz ekonomiczność.

Maseczki dla dzieci nie różnią się od tych dedykowanych dorosłym. Maseczka dziecięca powinna być znacznie mniejsza, aby dobrze przylegała do twarzy i chroniła przed zarażeniem. Nie może zsuwać się z nosa ani ust. Ważne jest także, aby wcześniej wytłumaczyć dziecku, że nie powinno dotykać maseczki, ani się nią bawić.

Maseczki ochronne dla dzieci mogą być zawiązywane na troczki lub gumkę. Wygodniejsza przy zdejmowaniu i zakładaniu jest druga wersja, szczególnie dla najmłodszych. Ważne jest jednak, aby gumki były elastyczne i nie uwierały dziecka za uszami, ponieważ wywołuje to dyskomfort i może zniechęcić do ich noszenia.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze maseczki dla dziecka?

Przy zakupie maseczki dla dziecka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał. Skóra dziecka jest bardzo delikatna i podatna na wszelkiego rodzaju alergie. Najlepiej, jeżeli maseczka będzie wykonana z bawełny, która jest materiałem oddychającym oraz nie uczula. Dodatkowo ważne jest, aby nie utrudniała dziecku oddychania, szczególnie w czasie biegania i zabawy.

Jak mówi producent odzieży i nadruków WIB: Dzieci czasami niechętnie zakładają maseczki, ponieważ większość uważa, że są nudne. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór masek kolorowych i w różne, ciekawe wzory. Jeżeli dziecko ma swojego ulubionego bohatera to rodzic może kupić maseczkę właśnie z taką grafiką. Dziecko chętniej założy maseczkę z narysowaną postacią z bajki niż zwykłą, jednokolorową.

Warto zawrócić uwagę przed zakupem, czy maseczka jest solidnie wykonana. Nie powinny wystawać z niej żadne nitki ani się pruć. Jest to szczególnie ważne przy zakupie wielorazowej maseczki, ponieważ musi być ona często prana w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Zaleca się także wyprasowanie materiału.

Materiał partnera