artykuły plastyczne

Artykuły plastyczne, których nie może zabraknąć w szkolnej wyprawce

Co roku, gdy zbliża się początek roku szkolnego, rodzice wraz ze swoimi pociechami ruszają do sklepu po wyprawkę. Wybór różnych zeszytów i przyborów szkolnych jest ogromny, a co za tym idzie szybko można się w tym pogubić. Oprócz książek i podstawowych przyborów szkolnych każdy maluch potrzebuje artykułów plastycznych, aby rozwijać swoją kreatywność i zdolności. Co wchodzi w skład takiej wyprawki? 

Podstawowe przybory plastyczne do rysowania

Każdy maluch uwielbia rysowanie. W czasie szkolnych zajęć małe dzieci bardzo często mają za zadanie coś narysować. To także lubiane zajęcie w czasie wolnym w domu. Rysowanie pobudza dziecięcą wyobraźnię i daje upust fantazji. Warto wybrać dobrej jakości artykuły plastyczne, które przetrwają długie godziny zabawy i szkoły. Ekspert ze sklepu Kraina Wesołej Szkoły doradza:

„Podstawowymi przyborami do rysowania są ołówek i kredki. Mogą to być cienkie, bądź grube kredki ołówkowe lub świecowe. Do rysowania przydatny będzie też zestaw pisaków. Oczywiście na czymś maluch rysować musi, dlatego biały  oraz kolorowy blok to również podstawa. Dodatkowo w piórniku musi znaleźć się gumka do mazania oraz temperówka do naostrzenia kredek i ołówka”.

Czy farbki będą dziecku potrzebne?

Malowanie farbkami przez dziecko zazwyczaj nie jest lubianym przez rodzica zajęciem. Często przy takiej aktywności robi się bałagan, wylewa się woda, ślady po farbie są wszędzie i trzeba wyczyścić pędzle. Taki bałagan jest potrzebny! Podczas malowania maluch rozwija motorykę małą i pamięć, pracuje nad koncentracją i koordynacją, a przede wszystkim rozwija go artystycznie. Nie ma nic lepszego niż twórcza i swobodna zabawa, a po wszystkim można nauczyć dziecko sprzątania po sobie. Jakie przybory do malowania przydadzą się w wyprawce? Oczywiście farbki plakatowe lub akwarelowe. Oprócz tego zestaw pędzli. Najlepiej, gdy będą różnej wielkości, dzięki czemu dziecko może uczyć się malować zróżnicowane kształty i elementy. Dla starszych dzieci można zakupić paletę, na której może uczyć się łączyć kolory i tworzyć różne odcienie.

Plastelina czy modelina?

Kolejne artykuły plastyczne wykorzystywane w szkole dla rozwoju dziecka to plastelina i modelina. Czym się od siebie różnią? Obie masy plastyczne można dowolnie ugniatać i formować, ale tylko ta druga nadaje się do utwardzenia w gorącej wodzie. W szkole częściej wykorzystywana jest plastelina, jednak modelina również może być przydatna, szczególnie gdy dziecko będzie chciało dłużej bawić się swoim dziełem. Te przybory rozwijają zdolności manualne u dzieci, stymulują ich dłonie i ćwiczą pracę obu półkul mózgowych. Oczywiście, jak wszystkie plastyczne zajęcia ćwiczą dziecięcą wyobraźnię, ale również uczą precyzyjności. W końcu do ulepienia małych elementów z masy plastycznej trzeba być cierpliwym i dokładnym. Jak więc widać plastelina lub modelina to świetna inwestycja w rozwój dziecka i musi koniecznie znaleźć się w szkolnej wyprawce.

Materiał partnera