Angielski dla dzieci

3 najważniejsze kwestie związane z nauką języków obcych u dzieci

Jeżeli masz ambicję, aby Twoje dziecko płynnie opanowało choć jeden język obcy, to nie jesteś w tym odosobniony. W obecnych czasach większość rodziców zdaje sobie sprawę, jak ważna jest znajomość języków obcych, dlatego często zachęca swoje pociechy do nauki. Jak jednak uczyć dzieci języka, aby nie zniechęcić, lecz zachęcić? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Kwestia nr 1, czyli właściwy czas

Choć języków można uczyć się przez całe życia, to istnieje najlepszy czas na rozpoczęcie nauki. Jeżeli chcemy, aby nasze dziecko płynnie mówiło w obcym języku, powinno zacząć się go uczyć przed ukończeniem 10. roku życia. Do tego momentu bowiem mózg jest najbardziej plastyczny, co pozwoli dziecku na uzyskanie kompetencji językowych i akcentu zbliżonego do native speakera. Nie należy jednak wprowadzać obcego języka zbyt wcześnie u dziecka, które nie wychowuje się w rodzinie dwujęzycznej. W takim wypadku powinno ono rozpocząć naukę języka dopiero po swobodnym opanowaniu komunikacji w języku ojczystym.

Kwestia nr 2, czyli nauka powinna być przyjemna

Jeżeli faktycznie naszym celem jest zachęcenie dziecka do nauki języka, nauka ta powinna być przyjemna. Dlatego właśnie w przedszkolu zajęcia językowe mają formę beztroskich gier i zabaw oraz piosenek, w trakcie których dziecko niepostrzeżenie osłuchuje się z językiem oraz uczy podstawowych słów i zwrotów. Podobną formę mają często kursy angielskiego dla dzieci w różnym wieku, które często opierają się na zabawach i aktywności ruchowej, podczas których dziecko świetnie się bawi, jednocześnie ucząc się języka.

Kwestia nr 3, czyli interaktywność

Kwestia ta jest nieco zbliżona do kwestii nr 2, jednak opiera się na koncepcji, iż najlepiej uczymy się w sposób interaktywny, czyli poprzez aktywne uczestniczenie w czymś. Nie chodzi więc tylko o to, aby zajęcia dostarczały dziecku radości, ale o to, aby były jak najbardziej dla niego angażujące. Koncepcję tę wykorzystuje się np. w szkole języków obcych w Nasielsku w ramach metody Funtown. Jest to przeznaczona dla dzieci w wieku od 7 do 12 roku życia interaktywna metoda nauki polegająca na budowaniu od podstaw miasteczka Funcity z wykorzystaniem plansz, gier i zabaw oraz nowoczesnych technologii. Zapisując dziecko na takie zajęcia z pewnością unikniemy pułapki zniechęcenia dziecka do nauki, za to podarujemy mu możliwość szybkiego i przyjemnego opanowania podstaw angielskiego, co ułatwi mu uzyskanie biegłości w zakresie tego języka w przyszłości.

Materiał partnera