Zegary, które ozdobią wnętrze

Funkcjonalne przedmioty takie jak lustra czy zegary grają bardzo dużą rolę w wystroju wnętrza. Niemal zawsze pojawiają się w pokoju, warto więc zadbać o to, aby dobrze wkomponowywały się w wybrany styl.

Posiadanie zegara ma swoje uzasadnienie w każdym pomieszczeniu, niezależnie czy jest to sypialnia, przedpokój, łazienka, kuchnia czy salon. W dzisiejszym świecie kontrolowanie czasu jest niezbędne do właściwego funkcjonowania.

Zegar w wystroju nowoczesnym

Nowoczesny wystrój opiera się na zestawieniu neutralnych kolorów, czyli czerni i bieli, ze zdecydowaną przewagą bieli. Są to aranżacje minimalistyczne, w których wielką wagę ma wrażenie otwartej przestrzeni. Z tego powodu często znajdują się w nich lustra, których zadaniem jest stworzenie takiej iluzji.

Zegary znajdujące się w nowoczesnych pomieszczeniach powinny więc być utrzymane w stonowanych barwach – w czerni, szarościach, bieli lub srebrze (stal). Można się także spotkać z wykorzystaniem delikatnego pastelowego różu bądź błękitu. Jeśli chcemy, aby zegar był jednocześnie odznaczającą się dekoracją nadająca wnętrzu wytworności, możemy poszukiwać takiego ze złotymi lub miedzianymi akcentami.

Kształt zegara może być bardzo różny. Klasyczny okrąg jest najbardziej uniwersalny, ale nie bójmy się sięgać po design z motywami solarystycznymi, florystycznymi czy kubistycznymi. Mogą nadać one wnętrzu interesujący wydźwięk. Zegary naścienne w kształcie kwadratu wydają się zbyt toporne, ale w formie stojącego budzika mogą się sprawdzić. W nowoczesnych wnętrzach zegary nierzadko mają także elementy imitujące kryształy lub błyszczące kółeczka, co wprowadza do pomieszczenia więcej blasku. Zahacza się wtedy o styl glamour.

Zegary w stylu industrialnym

W stylu industrialnym zegary powinny wyglądać jak najbardziej surowo. Najprostszy design takiego zegara opiera się na wykorzystaniu samego metalowego obramowania zegara. Najczęściej jest on pomalowany na czarno. Często także pojawiają się koła zębate jako element dekoracyjny. Metal może być też niepomalowany lub celowo wyglądać na stary, a nawet zardzewiały. W stylu industrialnym ogółem przeważa kolor czarny i brązowy, czasem pojawia się także biel.

Zegary w motywach marynistycznych

Popularne, szczególnie w łazienkach, stają się motywy marynistyczne, czyli takie odnoszące się do estetyki związanej z morzem. W przedmiotach do dekoracji wnętrz marynistycznych znajdują się często elementy drewniane, wykorzystuje się także sznury przypominające żeglarskie. Elementy metalowe najczęściej pomalowane są na biało. Biel ogółem jest przeważającym kolorem pojawiającym się w tym stylu, staje się ona tłem dla pozostałych elementów. Inne kolory ściśle związane z marynistycznymi motywami to czerwień i różne odcienie niebieskiego – od błękitu po granat. Zegar może przybierać bardzo wymyślne kształty, na przykład przypominać busolę, a nawet ster okrętowy czy inne urządzenie związane z żeglugą morską. Dekoracje marynistyczne, tak jak w stylu industrialnym, mogą celowo wyglądać na stare lub podniszczone.

Materiał partnera