Woreczki foliowe do pakowania żywności

Zastosowanie woreczków foliowych

Zastosowanie woreczków foliowych różni się pod względem materiału wykorzystanego do ich produkcji. Wyroby te można spotkać praktycznie na każdym kroku. Używa się ich w gastronomii, handlu, przemyśle, biurach i wielu innych branżach. Choć w obecnych czasach, ze względu na proekologiczny charakter, często stawia się na papierowe torby, opakowania foliowe są wciąż wykorzystywane na szeroką skalę.

Rodzaje opakowań foliowych

Jednorazowe, wielokrotnego użytku, w formie torebek, kopert czy worków – w zależności od cech charakterystycznych, opakowania foliowe mają różnorodne zastosowanie. Producenci oferują wiele rozwiązań, dzięki którym każdy indywidualny konsument czy firma mogą użytkować je w wybranym celu. W tym miejscu należy zadać sobie pytanie, czym właściwe jest folia i co wpływa na jej popularność?

Do produkcji opakowań foliowych używa się zarówno nieżelaznego metalu, jak i tworzyw sztucznych, do których zaliczają się:

  • polietylen,
  • polipropylen,
  • kopolimer etylenu z alkoholemwinylowym,
  • kopolimeretylenu z octanem winylu,
  • kopolimer etylenu z kwasem metakrylowym,
  • polialkohol winylu,
  • fluoropolimery.

Dzięki obróbce termicznej i chemicznej, opakowaniom foliowym można nadawać różne cechy, takie jak grubość, rozciągliwość, odporność oraz przejrzystość. Jednak głównym kryterium wyboru produktu jest właśnie, wspomniany wcześniej materiał produkcyjny.

Najbardziej znane są, między innymi woreczki HDPE, wytwarzane z polietylenu o dużej gęstości. Stosuje się je jako opakowania jednorazowego użytku, a ich najważniejsze cechy to elastyczność i przezroczystość. Innym rodzajem opakowań foliowych są reklamówki LDPE oraz opakowania MDPE. Pierwsze są produktami wielokrotnego użytku, które nie szeleszczą, drugie są bardziej wytrzymałe i sztywne.

Zastosowanie produktu

Cel użytkowania opakowań foliowych zależy od ich rodzaju oraz potrzeb konsumenta. Jedne stosuje się do pakowania żywności lub sypkich materiałów, a inne do wynoszenia śmieci. Ważne jest, aby zwracać uwagę na ich skład, ponieważ nie wszystkie mogą być wykorzystywane do każdego z tych celów – radzi producent opakowań foliowych Mifol.

Woreczki i reklamówki HDPE znajdują zastosowanie głównie w handlu i gastronomii do pakowania produktów spożywczych. Charakteryzują się dużą przezroczystością i stanowią swoistą barierę ochronną dla żywności. Dzięki atestom mogą mieć z nią bezpośredni kontakt, gdyż nie uwalniają szkodliwych substancji do jedzenia. Jeśli chodzi o opakowania LDPE, są nieco grubsze i bardziej błyszczące niż woreczki HDPE. Z tego powodu, idealnie nadają się do wielokrotnego użytku. Można je spotkać w sklepach spożywczych, wielobranżowych, transporcie czy branży odzieżowej. Poza tym wszystkie rodzaje opakowań foliowych sprawdzają się w gospodarstwie domowym. 

Materiał partnera