mężczyzna izoluje przewody taśmą

Zastosowanie taśmy izolacyjnej w instalacjach elektrycznych

Taśmy izolacyjne należą do podstawowego asortymentu większości skrzynek narzędziowych zarówno specjalistów, jak i domowych majsterkowiczów. Jest to związane z ich świetnymi właściwościami izolacyjnymi, dzięki którym mogą być wykorzystywane przy okazji drobnych napraw przewodów lub kabli. Wpływ na to ma również ich niezwykle duża elastyczność, dzięki czemu są znacznie wydajniejsze w prowadzonych pracach.

Co warto wiedzieć o taśmie izolacyjnej?

Do taśm izolacyjnych należą również taśmy samowulkanizujące, które tworzą szczelną, trwałą i mocną powłokę oraz są niezwykle odporne na działanie wody (również morskiej), a jednocześnie tworzą izolację elektryczną. Dlatego wykorzystuje się je nie tylko do zabezpieczania kabli i przewodów, ale również do zabezpieczania przed korozją elementów metalowych, czy ochrony spawów przed działaniem wilgoci.

Najczęściej taśma izolacyjna wykorzystywana jest do zabezpieczenia przerwanej izolacji lub osłonięcia końcówek elektrycznych. Zależnie od zastosowanych materiałów przeznaczone mogą być do instalacji niskiego napięcia do 1kV lub do instalacji średniego napięcia powyżej 1kV. Istnieje wiele rodzajów materiałów, z których produkuje się taśmy izolacyjne. Najpopularniejszym jest folia PCV ze względu na swoją niską cenę i wysoką dostępność. Jednakże, taśmy wyższej jakości, jak np. samowulkanizujące, wykonane są z PIB (poliizobutylenu) lub z EPR (masy etylenowo-propylenowej).

Oprócz stosowania taśmy izolacyjnej w zabezpieczaniu i naprawianiu instalacji elektrycznych często można spotkać się z jej zastosowaniem w przypadku systemów hydraulicznych. Ze względu na swoje właściwości świetnie nadaje się do ochrony elementów metalowych przed działaniem wilgoci i powstawaniem korozji.

Dystrybucją taśmy izolacyjnych zajmują się przedsiębiorstwa, takie jak INTRA.

Jak wybrać taśmę izolacyjną?

Podstawowym czynnikiem, który będzie wpływał na to, jaki produkt będzie nam potrzebny, jest to, do czego właściwie chcemy go użyć. Popularne taśmy izolacyjne PCV nadają się przede wszystkim do tworzenia wiązek przewodów w celu zorganizowania ich, oznaczenia oraz przytwierdzenia do powierzchni. Cechuje je wysoka odporność na temperatury dodatnie (do +60/+90/+105/+125 st. C), a także w specjalnej mrozoodpornej wersji, możliwość używania w temperaturach ujemnych do -10 st. C. 

W przypadku, gdy mamy do zabezpieczenia przewody o wyższym napięciu lub chcemy je ochronić przed działaniem skrajnych temperatur, wtedy znacznie lepiej jest wykorzystać taśmy samowulkanizujące. Do izolacji przy ekstremalnie wysokich temperaturach przeznaczone są taśmy wykonane z silikonu jak Scapa 75, tkaniny szklanej (Scapa 1504H) lub poliamidu (Scapa 1801).

Materiał partnera