światłowody

Zastosowanie oświetlenia światłowodowego w celach dekoracyjnych

Światłowód jest obecnie najczęściej kojarzony z szerokopasmowym Internetem. Jednak warto wiedzieć, że tymi świecącymi kablami można oświetlać pomieszczenia i tworzyć przy ich użyciu wspaniałe dekoracje. Poza fantastycznym efektem, jaki można uzyskać przy ich pomocy, szczególną uwagę zwraca również aspekt ekonomiczny tego rozwiązania. W jaki sposób można zastosować ten rodzaj zużywającego mało prądu światła w celach dekoracyjnych?

Oświetlenie światłowodowe jako ozdoba domów i mieszkań

Oświetlenie światłowodowe idealnie nadaje się do dekoracji domów i mieszkań. Można przy jego pomocy stworzyć wiele kształtów i efektów. Taki system pozwala związać światło w węzeł, łączyć go nawet w najtrudniejsze formy i efektownie podświetlać nawet na najgorzej dostępne szczegóły każdego wnętrza. Za jego pomocą można zmienić sufit w gwieździste niebo, zaprojektować swój własny napis bądź logo, a także przepięknie ozdobić okno.

Światłowody pozwalają na dużą swobodę ich wykorzystania ze względu na ich ogromne możliwości techniczne, artystyczne, a także prostotę, efektywność i bezproblemową obsługę. Specjalistą w dziedzinie oświetlenia jest m.in. firma Fibersky – producent światłowodów i akcesoriów LED.

Jakie są rodzaje dekoracyjnych światłowodów?

System światłowodowy opiera się na giętkim kablu optycznym, który zapewnia niepowtarzalne właściwości. Wyróżnia się jego kilka typów:

  • kabel czołowej fluorescencji — kieruje on światło w dany punkt,
  • kabel bocznej fluorescencji — równomiernie rozdziela światło po całej swojej długości.

To jednak nie wszystkie możliwości, jakie zapewniają światłowody

Zalety dekoracji światłowodowej

Ogromną zaletą zastosowanie światłowodów do dekoracji domów i mieszkań, jest możliwość umieszczenia generatora poza obrębem danego pokoju, dzięki czemu zagrożenie elektryczne i pożarowe jest ograniczone do minimum. 

W światłowodzie nie występuje prąd elektryczny, oznacza to, że jest on nieobecny w miejscu fluorescencji, dzięki czemu takie kable są zawsze chłodne. Nie występuje w nim również promienie ultrafioletowe, które ma niekorzystny wpływ na większość materiałów. 

Światłowód charakteryzuje się również niewielkim poborem energii i możliwością rozmieszczenia zakończeń nawet w trudno dostępnych miejscach.

Niewątpliwą zaletą tego typu dekoracji jest również możliwość uzyskania wyjątkowo równomiernego oświetlenia oraz kontrola zmiany efektów świetlnych.

Materiał partnera