Zasady budowy domów energooszczędnych

Budowa domów energooszczędnych to coraz częściej świadoma decyzja dużej liczby inwestorów. Przed budową takiego domu należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które zagwarantują wiele korzyści, m.in. mniejsze straty energii, a co za tym idzie – większe oszczędności w domowym budżecie. W naszym artykule przedstawiamy najważniejsze wskazówki, pomocne podczas budowy domu energooszczędnego.

Dobór działki i projektu domu

Przed rozpoczęciem budowy domu energooszczędnego należy odpowiednio dobrać działkę. Trzeba zwrócić uwagę na możliwość wykorzystania jej warunków terenowych, skarp i zagłębień, nachylenia oraz roślinności – elementy te powinny być pomocne w kwestii oszczędzania energii, jak również właściwe zorientowanie budynku względem stron świata.

Sam projekt domu powinien być uzależniony od oczekiwań mieszkańców. Powierzchnia w m2, ilość pokojów, możliwość integracji garażu z domem – to wszystko jest sprawą indywidualną, którą należy przedyskutować w gronie członków rodziny. Warto jednak pamiętać, że dom energooszczędny powinien mieć zwartą bryłę, ponieważ będzie miał wtedy mniejszą powierzchnię przegród zewnętrznych, co powoduje mniejsze straty energii i tańsze ogrzewanie.

Krótko o technologii

W domach energooszczędnych preferowane są technologie budowy ścian dwuwarstwowych oraz lekki szkielet drewniany bądź metalowy. Dach powinien być nieskomplikowany, jedno- lub dwuspadowy, drewniany i ocieplony w celu wykorzystania poddasza. Z wyborem okien i drzwi nie ma problemu, zależy to jedynie od ceny oraz materiału, z jakiego są wykonane.

Ponadto w domu energooszczędnym należy ograniczyć do minimum mostki termiczne, którymi są np. miejsca osadzenia okien i drzwi, płyty balkonowe, konstrukcje wsporcze, połączenia podłogi na gruncie ze ścianą fundamentową, dachu ze ścianą kolankową, a także płyty fundamentowej ze ścianą zewnętrzną. Są to miejsca zaizolowane gorzej od pozostałej części przegrody, której są elementem. Ucieka przez nie dużo ciepła i przenika najwięcej pary, co powoduje zawilgocenie.

System grzewczy i wentylacyjny

Podczas budowy energooszczędnego domu należy także pamiętać o ogrzewaniu, które zależy od wielu czynników, dlatego wyboru trzeba dokonać dla konkretnego budynku. Systemy ogrzewania można podzielić na gazowe, olejowe, węglowe, elektryczne, oparte na źródle odnawialnym oraz pochodzące z miejskiej sieci cieplnej. Im bardziej energooszczędne rozwiązania zastosowano do konstruowania budynku, tym bardziej opłacalne jest wykorzystanie systemów grzewczych o niskich kosztach inwestycyjnych, takich jak np. urządzenia elektryczne.

Jeżeli chodzi o systemy wentylacyjne, rozwiązaniem będzie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, w której świeże powietrze dostaje się do pomieszczeń z centrali wentylacyjnej, z rekuperatorem, przez system kanałów wentylacyjnych – wyjaśnia ekspert z firmy SuperHouse, która jest wykonawcą energooszczędnych i pasywnych domów STEICO.

Materiał partnera