Żaluzje drewniane czy aluminiowe – porównanie rozwiązań

W naszych domach, mieszkaniach, miejscach pracy i innych wnętrzach, w których przebywamy, lubimy mieć w oknach skuteczne zasłony. Ich zadaniem w dzień jest ochrona przed nadmiarem światła słonecznego, a po zmroku — ochrona przed niechcianymi zerknięciami z zewnątrz. Od pewnego czasu chętnie jako zasłony okien wybieramy różnego rodzaju rolety i żaluzje. Przyjrzyjmy się żaluzjom drewnianym i od lat cieszącym się zainteresowaniem żaluzjom aluminiowym.

Żaluzje drewniane do wnętrz w różnych stylach

Zacznijmy od mniej popularnych żaluzji drewnianych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze względu na ogólnoświatową promocję wyrobów z materiałów naturalnych, a także ze względu na trendy nowoczesnej architektury wnętrz. Drewniane żaluzje wpasowują się świetnie w aranżacje wnętrz w minimalistycznym stylu i do wnętrz w stylu skandynawskim, ale też w aranżacje wnętrz bardziej klasycznych — oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy kolorystykę. Drewniane żaluzje to świetna ochrona przed słońcem i doskonała ochrona przed ciekawskimi spojrzeniami. Pozwalają na precyzyjnie regulować, ile światła słonecznego wpada do naszych wnętrz. Jak mówią nam przedstawiciele Galerii Okiennej MOBI z Warszawy i Ząbek, żaluzje drewniane dostępne są w dwóch podstawowych wariantach wymiarowych (25 mm i 50 mm). To żaluzje z listew z litego drewna lub listew bambusowych.

Żaluzje aluminiowe

Żaluzje aluminiowe u większości producentów i dystrybutorów również dostępne są z lamelami o wysokości 25 mm i 50 mm jak żaluzje drewniane, a także 16 mm. Żaluzje aluminiowe z niższymi lamelami są popularne przede wszystkim w biurach, urzędach i innych budynkach użyteczności publicznej. Żaluzjami aluminiowymi również osłaniamy wnętrza przed nadmiarem promieni słonecznych, mogąc regulować precyzyjnie ilość światła wpadającego do środka; są też świetnymi osłonami po zmroku. Żaluzje aluminiowe są bardziej odporne na działanie wilgoci niż żaluzje drewniane, łatwo się je także czyści. Za to nie każdemu odpowiada ich estetyka, choć trzeba dodać, że od pewnego na rynku dostępne są nie tylko standardowe żaluzje aluminiowe, ale też na przykład aluminiowe żaluzje w stylu retro (wyglądające na stare dzięki wykorzystaniu drewnianych listew na górze i na dole oraz ozdobnych mechanizmów sterujących w kolorze mosiądzu lub srebra). 

Porównanie żaluzji drewnianych i aluminiowych

Żaluzje drewniane i aluminiowe pełnią dokładnie takie same funkcje. Tak samo nimi sterujemy, tak samo pozwalają regulować dopływ światła. Różnią się wyglądem i nie ukrywajmy — także ceną. Żaluzje aluminiowe są bardziej odporne na działanie wilgoci, za to ich lamele łatwiej wygiąć i odkształcić. Drewno jest materiałem wyjątkowo cenionym ze względu na swoją naturalność, ale przecież aluminium to jeden z najchętniej recyklingowanych metali. Czym więc kierować się przy wyborze żaluzji okiennych? — Naszym zdaniem po prostu własnym poczuciem estetyki lub kosztami wykonania.

Materiał partnera