ekogroszek

Zalety stosowania ekogroszku

Ekogroszek uznawany jest za paliwo przyszłości ze względu na swoje ekologiczne właściwości. Co prawda jest jeszcze w cieniu węgla kamiennego, ale mając świadomość, że ten jest nieodnawialnym źródłem energii, warto zainteresować się wykorzystywaniem ekogroszku na większą skalę. W naszym artykule prezentujemy jego zalety oraz odpowiadamy na pytanie: co zrobić, aby ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko.

Ekologia – wygoda – oszczędzanie

Coraz częstsze działania na rzecz ochrony środowiska pokazują, że warto zastanowić się, w jaki sposób możemy przyczynić się do wspomożenia natury przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego komfortu życia i oszczędzaniu pieniędzy. Wszystkie te czynniki są ze sobą niejako powiązane za sprawą nowoczesnych rozwiązań technologicznych oraz konstrukcyjnych, które wykorzystuje się w wytwarzaniu energii cieplnej w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. Na etapie jego budowy trzeba wybrać źródło ciepła oraz paliwo. Chcąc żyć w zgodzie naturą, należy racjonalnie gospodarować drogim paliwem i w miarę możliwości zastępować go surowcami odnawialnymi.

Ekogroszek jako opał ekologiczny

Produkowany na bazie węgla kamiennego (uszlachetniany, o granulacji od 5 do 25 mm) ekogroszek spełnia wszelkie normy Unii Europejskiej, które dotyczą zawartości siarki oraz wytwarzanego popiołu, i jest przeznaczony do tworzenia energii cieplnej w niskoemisyjnych kotłach retortowych z podajnikiem. Tego rodzaju kotły emitują do atmosfery niewielkie ilości tlenków siarki i tlenku węgla, a ekogroszek, który posiada świadectwo badania oraz znak bezpieczeństwa ekologicznego, można zaliczyć do opału ekologicznego. Oznacza to, że emisja gazów cieplarnianych jest o wiele niższa w przypadku ekogroszku niż węgla kamiennego.

Dużą zaletą ekogroszku jest również jego wysoka kaloryczność, która gwarantuje pełne wykorzystanie nominalnej mocy kotła grzewczego retortowego. Przy okazji używanie ekogroszku obniża koszty produkcji energii cieplnej, nawet dwukrotnie w porównaniu do gazu ziemnego oraz czterokrotnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę zastosowanie oleju opałowego. Kotły z podajnikiem na ekogroszek nie wymagają ciągłej obsługi (wystarczy raz na kilka dni) – paliwo jest bowiem podawane automatyczne z zasobnika.

Niewątpliwie stosowanie ekogroszku wiąże się z dużą wygodą. Jest to paliwo o wysokiej jakości oraz wydajności. Podajnik uzupełnia się raz na kilka dni, a nawet gdyby zabrakło nam ekogroszku, możemy posłużyć się alternatywnym paliwem, np. drewnem – wyjaśnia właściciel rodzinnego Składu Opału Ekogroszek, który oferuje szeroki wybór paliw, w tym: kilka gatunków ekogroszku, węgiel kamienny, miał, pelet oraz brykiet węglowy.

Materiał partnera