pompa

Zalety pomp z rozdrabniaczem

Pompy z rozdrabniaczem to urządzenia wykorzystywane do rozdrabniania i przetłaczania różnego rodzaju ścieków komunalnych w miejscach, gdzie odprowadzanie nieczystości jest szczególnie niedogodne z uwagi na specyfikę instalacji kanalizacyjnej. Jakie są zalety pomp z rozdrabniaczem? Kiedy należy sięgać po tego typu rozwiązania? Więcej szczegółów niżej.

Zasadność stosowania pomp z rozdrabniaczem

Korzystanie z profesjonalnych pomp z rozdrabniaczem znajduje uzasadnienie w kilku sytuacjach. Po tego typu rozwiązania sięga się głównie w przypadku przepompowni ścieków podłączonych do kanalizacji ciśnieniowej, gdzie z uwagi na różnicę poziomu terenu i spore odległości od kolektorów głównych nie można opracować standardowej kanalizacji z kolektorem grawitacyjnym (lub wiązałoby się to z dość dużymi kosztami). Pompy z rozdrabniaczem stosuje się również wówczas, gdy rurociąg tłoczny istnieje lecz posiada małą średnicę, powstaje konieczność pompowania ścieków na znaczną odległość bądź wysokość.

Urządzenia pompująco-rozdrabniające w praktyce

Bardzo istotną rolę w działaniu pomp z rozdrabniaczem odgrywa mechanizm rozdrabniający.

Przeważnie są to nóż tnący i tarcza tnąca. Narzędzia tnące rozdrabniają, czyli tną składniki ścieków na niewielkie cząstki. Po przepuszczeniu przez łopatki wirnika mogą być one bez przeszkód przetłaczane na pożądaną odległość i wysokość, tak by ostatecznie spłynąć grawitacyjnie do ulicznej sieci kanalizacyjnej, przydomowej oczyszczalni ścieków bądź szamba. Z reguły pompa wyłącza się samoistnie po opróżnieniu zbiornika. To praktyczne rozwiązanie, do którego wystarczy zwykłe napięcie sieciowe 230 V – objaśnia przedstawiciel renomowanej firmy INWAP z Brzegu, krajowego lidera produkcji pomp oraz przepompowni.

Potencjał pomp z rozdrabniaczem

Walory użytkowe pomp z rozdrabniaczem sprawiają, że sięga się po nie tylko w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, ale też w budynkach użyteczności publicznej, obiektach sportowych czy biurowcach. Dzięki pompom wzrasta efektowność wykorzystania przestrzeni oraz swoboda w projektowaniu rozwiązań kanalizacyjnych. Ogromne znaczenie odgrywa sam dobór pompy – przed zakupem danego modelu należy dokonać szczegółowego wywiadu. Pod uwagę należy wziąć moc pompy, a także materiał z którego wykonano narzędzia tnące. Wysokiej klasy pompami – spełniającymi normy jakościowe – dysponuje firma INWAP. Nowoczesne pompy z rozdrabniaczem INWAP od wielu lat są stosowane w domowych przepompowniach ścieków, przedsiębiorstwach, jak też w obiektach użyteczności publicznej.

Materiał partnera