Piec na ekogroszek

Zalety pieców na ekogroszek

Piece na ekogroszek są jednym z najpopularniejszych rodzajów kotłów. Nie bez powodu. Są bowiem nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne, a więc przy zachowaniu niskich kosztów za ogrzewanie można ograniczyć generowanie szkodliwych związków do atmosfery. Piece na ekogroszek najczęściej wyposażone są w podajnik, co dodatkowo przemawia na ich korzyść. Są to łatwe w obsłudze i w pełni zautomatyzowane piece grzewcze.

Dlaczego warto wybrać piec na ekogroszek?

Nowoczesne piece grzewcze z podajnikiem są w pełni zautomatyzowane, a to oznacza zmniejszenie udziału człowieka w procesie grzewczym. Kocioł sam dostarcza paliwo w ilości, jaka jest aktualnie konieczna do zapewnienia odpowiedniej temperatury. Wizyty w kotłowni stają się zatem ograniczone do minimum – wystarczy bowiem raz na jakiś czas uzupełnić paliwo w zasobniku. Automatyczne podawanie opału do komory spalania zapewnia efektywną pracę pieca i utrzymanie temperatury w pomieszczeniach na względnie równym poziomie, co jest niemożliwe w przypadku starych pieców zasypowych. Eksploatacja nowoczesnych pieców grzewczych przynosi zatem spore oszczędności.

Niska emisja spalin i wysoka sprawność to kolejne zalety pieców na ekogroszek. Takie kotły spełniają kryteria dyrektywy Eco Design, która określa wymagania energetyczno-emisyjne dla pieców grzewczych. Nowoczesne kotły klasy 5 wykazują wysoką sprawność mierzoną ilością ciepła ze spalanego surowca, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa a tym samym niższe koszty za ogrzewanie. Piece z podajnikiem spalają paliwo w sposób zautomatyzowany, a więc taki, który zapewnia efektywne i ekologiczne ogrzewanie przy jednocześnie niskiej emisji spalin. Piece na ekogroszek zgodne z dyrektywą Eco Design dostarcza firma KOTŁO-BUD OSIEK, która świadczy także usługi serwisowe.

Co to jest ekogroszek?

Najprościej rzecz ujmując, ekogroszek jest to forma wysokojakościowego węgla, która powstaje na skutek oczyszczania surowca z pyłów. Ekogroszek charakteryzuje się znormalizowanym uziarnieniem. Każdy nowoczesny piec ekogroszek do komory spalania otrzymuje za pośrednictwem podajnika, a więc uziarnienie jest w tym kontekście ważnym aspektem. Ekogroszek zaliczany jest do grupy paliw stałych, spełniających wymagania dotyczące zawartości siarki i ilości wytwarzanego popiołu.

Piece na ekogroszek wyposażone są w podajniki automatyczne – ślimakowe lub tłokowe, które odpowiadają za podawanie paliwa w sposób ciągły. Przy stosunkowo niedużym poborze paliwa utrzymywana jest stała temperatura pomieszczeń, a nad właściwymi parametrami pracy czuwa elektroniczny sterownik.

Materiał partnera