Zalety okien drewnianych

Drewno to często wykorzystywany materiał. Okna z drewna cieszą się dużą popularnością, gdyż nadają wnętrzu ciepłego i rodzinnego klimatu. Oprócz walorów wizualnych, cechują się także wysoką jakością, niewielką utratą ciepła oraz odpornością na wilgoć. Czemu jeszcze okna drewniane są tak popularne? Dowiedz się, kiedy warto w nie zainwestować, jakie mają parametry techniczne oraz co odróżnia je np. od okien plastikowych.

Okna drewniane – walory estetyczne i inne zalety

Od wielu lat okna z drewna cieszą się niesłabnącą popularnością. Wynikać to może m.in. z tego, że dają naturalny i urzekający efekt. Zwolennicy naturalnego drewna doceniają ich walory estetyczne, gdyż w przeciwieństwie do okien plastikowych bądź okien o drewnopodobnej okleinie, ich kolorystyka, usłojenie i faktura wprowadzają do pomieszczeń niebywały, ciepły klimat. Warto także podkreślić, że okna drewniane są uniwersalne, zatem sprawdzą się w każdym wnętrzu, bez względu na styl i aranżację. Zaletą tych okien jest również fakt, że można dowolnie dopasować ich kolorystykę, model i kształt. Kuszącym jest także fakt, że mogą być rzeźbione, co nada budynkowi i wnętrzu indywidualnego charakteru. Dodatkowo, okna z drewna postrzegane są jako produkty luksusowe, dlatego też chętniej kupowane są niż np. okna plastikowe.

Czemu jeszcze okna z drewna są tak popularne?

Okna z drewna cieszą się dużą popularnością także ze względu na trwałość. Według wielu producentów, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane, to mogą służyć nawet ponad 50 lat! Należy podkreślić, że tego typu okna są odporne na zmiany temperatury – nie rozszczelniają się i nie odkształcają, a do tego nie wydzielają substancji trujących (np. w związku z podniesieniem temperatury w wyniku pożaru).

Inną zaletą okien drewnianych jest posiadanie najniższego współczynnika przenikalności cieplnej. W praktyce oznacza to, że są szczelne, dbając o utrzymanie ciepła w pomieszczeniach i energooszczędność – podkreśla specjalista z firmy SCMB ze Szczecina.

Warto także podkreślić, że okna z drewna stanowią lepsze zabezpieczenie antywłamaniowe niż np. okna plastikowe. Drewno posiada dużą gęstość, dlatego zamocowane w nim elementy, zapobiegające włamaniom są bardzo skuteczne i trudne do zniszczenia. Należy również zaznaczyć, że w dobie dbałości o środowisko, ten rodzaj okien jest bardziej dla niego przyjazny, i to na każdym etapie produkcji oraz użytkowania. Do tego, wpływa na nie także pośrednio m.in. poprzez zużywanie mniejszych nakładów energii i ciepła.

Materiał partnera