Zalety mieszkań z rynku pierwotnego

Zakup nowego mieszkania to  zawsze  spory wydatek i choć przewaga rynku pierwotnego nad wtórnym zdaje się być oczywista, prywatni inwestorzy zwykle potrzebują dodatkowych argumentów, potwierdzających ten wybór. Zastanówmy się, dlaczego warto kupować mieszkania od deweloperów i co czyni taką transakcję bardziej korzystną od zakupu lokalu w starym budownictwie.

Czy mieszkanie z rynku pierwotnego jest droższe?

Bez względu na to, co kupujemy, wolelibyśmy raczej wejść w posiadanie rzeczy nowej, nieużywanej i świeżej. Do takich wyborów zniechęca jednak niekiedy wysoka cena wyjściowa. Czy wyłożenie większej sumy na nowopowstałe mieszkanie w ogóle się opłaca?

Zdecydowanie tak i to z czysto ekonomicznych względów. Choć cena za zakup metra kwadratowego może być wyższa, wchodząc w posiadanie mieszkania z rynku pierwotnego nie musimy martwić się żadnymi dodatkowymi remontami. Nie tylko w mieszkaniu, ale i w całym budynku, położone są nowe, a więc w pełni sprawne instalacje, które na przestrzeni najbliższych lat na pewno nie zawiodą.

Mniejsze są także koszty podatkowe. W przypadku mieszkań od deweloperów, klient jest zwolniony z podatku od czynności cywilno-prawnych, który zwykle mocno zawyża ostateczną cenę zakupu nieruchomości na rynku wtórnym.

Inną zaletą nowoczesnego budownictwa jest energooszczędność. Nowo wznoszone obiekty muszą spełniać restrykcyjne normy dotyczące właściwości termicznych stolarki otworowej i izolacji, posiadają także bardziej wydajne systemy ogrzewania. Wszystko to przekłada się na znaczne oszczędności podczas codziennej eksploatacji.

Chociaż na początek inwestor wykłada więcej pieniędzy, niż w przypadku mieszkań starych, taki wydatek zwraca się z nawiązką bardzo szybko.

Nowe mieszkanie – takie jak chcesz

Kolejną zaletą zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jest fakt, że decydując się na lokal w inwestycji, będącej w trakcie realizacji, klient ma wpływ na jego ostateczny wygląd. W porozumieniu z deweloperem możliwe jest wprowadzenie mniejszych lub większych zmian w oryginalnym projekcie rozkładu mieszkania. To przyszły właściciel decyduje też o sposobie i standardzie wykończeń.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest możliwość zakupu miejsca parkingowego, jak ma to miejsce w przypadku podszczecińskich mieszkań z oferty Gryf Development. Własne miejsce postojowe jest niezwykle ważne szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy większość z nas porusza się swoim autem.

Dla mieszkańców nie bez znaczenia jest oczywiście sąsiedztwo. W przypadku nowych osiedli możemy spodziewać się sąsiadów o podobnych upodobaniach i stylu życia, na co zdecydowanie nie można liczyć, kupując mieszkanie w starym bloku czy kamienicy. Nowoczesna infrastruktura wokół takich osiedli sprzyja rekreacji na świeżym powietrzu i wychowywaniu dzieci w poczuciu bezpieczeństwa.

Materiał partnera