Piec na pellet

Zalety i wady pieców na pellet

Kominki na pellet to ekologiczne i wydajne urządzenia dla tych, którzy cenią sobie wygodę, jednocześnie chcąc chronić środowisko naturalne. Pellet, którym opalany jest wspomniany kominek, to paliwo opałowe w postaci granulatu, powstałe ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych oraz z produktów ubocznych rolnictwa. Jakie zalety wynikają ze stosowania pieców na pellet? Odpowiadamy!

Jak działa piec pelletowy?

Nowoczesne piece na pellet są w pełni zautomatyzowane. Jednym z najważniejszych elementów budowy kominka na pellet jest palnik umieszczony w korpusie kotła, dodatkowo wyposażony w elektryczną grzałkę, służącą do automatycznego rozpalania paliwa. Użytkownik kominka musi jedynie ustawić właściwą temperaturę oraz uzupełniać paliwo w zasobniku. Za pomocą włącznika, uruchomiony zostaje palnik oraz wentylator. Następnie pellet trafia na ruszt, gdzie zostaje rozpalony. Zadaniem wentylatora jest podtrzymanie płomienia na ruszcie. W momencie, gdy woda w obiegu osiągnie odpowiednią temperaturę, uruchamia się podajnik paliwa. Spalanie w piecu pelletowym to proces ciągły. Podajnik uruchamia się więc każdorazowo, gdy temperatura wody w obiegu spada do pewnego poziomu. Po wypaleniu się całego paliwa i wygaszeniu płomienia, palnik oraz ruszt zostają oczyszczone przez wentylator nadmuchowy, a powstały podczas spalania popiół trafia do popielnika.

Szeroki wybór kotłów na pellet znajdziesz w Airhot Kominki w Lublinie, firmie specjalizującej się sprzedażą i montażem wysokiej klasy kominków.

Piece pelletowe mogą działać w trzech trybach:

Tryb termostatu – po ustawieniu docelowej temperatury dla konkretnego pomieszczenia, piec automatycznie ustala ilość potrzebnego paliwa, dostosowując moc spalania.

Tryb programowania – podział na cykle dzienne i tygodniowe.

Tryb ręczny – pozwalający na pięciostopniową regulację poziomu mocy i ogrzewania.

Zalety kotłów na pellet

Wśród zalet kominków pelletowych, wymienić warto:

  • łatwość instalacji i obsługi,
  • ekologiczność – piece na pellet wykorzystują paliwo odnawialne. Charakteryzują się ponadto niską emisją substancji smolistych i nie wytwarzają nieprzyjemnych zapachów,
  • komfort użytkowania – zautomatyzowane piece pelletowe, wyposażone w system czujników, nie wymagają zbyt wiele obsługi ze strony użytkownika,
  • powstawanie niewielkiej ilości popiołu.

Wady pieców pelletowych

Jedyną cechą, która w jakimś stopniu mogłaby być uznana za wadę, jest cena pieca na pellet. Nie jest ona wygórowana, jednak zakup kotła oraz jego montaż, wiąże się z wydatkiem określonej sumy pieniędzy. Zważywszy jednak na fakt, iż kominek na pellet to urządzenie ekologiczne, ekonomiczne, komfortowe w użytkowaniu, korzyści z jego zakupu są wymierne.

Materiał partnera