pellet

Zalety i wady ogrzewania domu pelletem

Pellet drzewny to granulat długości około trzech centymetrów i średnicy między sześć a osiem milimetrów. Powstaje z odpadów poprodukcyjnych z tartaków i firm zajmujących się obróbką drewna. W procesie prasowania pod wysokim ciśnieniem nie stosuje się żadnych chemicznych spoiw. Pellet ma małą objętość i wysoką wartość opałową. Jakie są plusy i minusy pelletu?

Jakie korzyści przynosi używanie pelletu?

Pellet drzewny czasami jest nazywany zielonym węglem. To ekologiczne paliwo. W procesie powstawania pelletu nie stosuje się środków chemicznych, dlatego podczas jego spalania tworzy się tylko popiół. Ilość emitowanego dwutlenku węgla jest minimalna. Pellet podczas spalania nie wydziela przykrych zapachów.

Pellet drzewny bardzo łatwo przechować. Jest pakowany w worki, a dzięki wysokiej wydajności zajmuje mniej miejsca niż na przykład węgiel. Jedyne, o czym trzeba pamiętać przechowując pellet jest to, żeby nie groziło mu zawilgocenie. Worki muszą pozostawać szczelnie zamknięte. Ponieważ pellet jest paliwem wysokoenergetycznym, używa się go mniej niż drewna lub węgla. To z kolei przyczynia się do niższych kosztów ogrzewania. Warto również wiedzieć, że stosowanie pelletu pozwala zaoszczędzić czas. Kocioł można zasypać tym paliwem raz na kilka dni. Ponadto pellet gwarantuje stały poziom temperatury. 

Ogrzewanie pelletem — konieczność wymiany instalacji

Przejście na system ogrzewania pelletem zazwyczaj wymaga wymiany instalacji grzewczej. Wiąże się to z wysokimi kosztami, szczególnie w przypadku rozwiązań zaawansowanych technologicznie. Z pewnością jest to inwestycja, która się opłaca, ponieważ bardzo niskie są koszty eksploatacji. Poniesione wydatki można odzyskać już po kilku latach. System działa automatycznie i jest prawie bezobsługowy. W domach jednorodzinnych pojemnik na popiół trzeba opróżniać ręcznie sporadycznie. Ponieważ pellet jest wydajny i pozostawia mało popiołu, pieca nie trzeba często czyścić. Utylizacja odpadów także jest uproszczona. Klienci, zaopatrujący się w pellet w firmie Ekopark mają piece o tak atrakcyjnym wyglądzie, że stanowią element wyposażenia wnętrza.

Konstrukcja systemu ogrzewania pelletem jest prosta. Oprócz kotła i zasobnika na pellet, obejmuje również zasobnik buforowy. Dzięki temu kocioł może pracować rzadziej. System przechowywania poprawia wydajność, oszczędza pellet i zmniejsza emisje. Systemy ogrzewania pelletem są również często łączone z energią słoneczną. W tym trybie pracy kolektory słoneczne ogrzewają wodę pitną w okresie letnim, dzięki czemu kocioł peletowy może być wyłączony.