Drewniane meble ogrodowe

Zalety drewnianych mebli ogrodowych

Okres wiosenno-letni kojarzy się mimowolnie z budzącą się do życia roślinnością, pięknymi widokami oraz ciepłym klimatem. Nic dziwnego, że właściciele domków jednorodzinnych, tarasów i balkonów chcieliby odpocząć we własnym zakątku. Wygodne, drewniane meble ogrodowe to doskonały dodatek do letniego relaksu. Niegasnąca popularność drewna jest dowodem na jego wyższość nad plastikiem, technorattanem czy metalem. Jakie są najważniejsze zalety drewnianych mebli ogrodowych?

Drewniane meble ogrodowe – czyli jakie?

Mieszkańcy najczęściej decydują się na meble ogrodowe wykonane z drewna rodzimego lub egzotycznego (znacznie droższy materiał). Do pierwszej grupy należą świerk, modrzew, dąb, akacja. Jako drewno egzotyczne można uznać m.in. bambus czy teak. Świerk wykazuje się niską kurczliwością (znikome ryzyko odkształceń), wytrzymałością i lekkością. Modrzew to bardzo trwały gatunek drewna. Podobnie jak świerk – nie ma skłonności do odkształcenia, pękania i pęcznienia. Dąb, dzięki zawartym w nim garbnikom, jest odporny na działania szkodników – to długowieczny materiał.

Drewniane meble ogrodowe to jedna z propozycji renomowanego producenta wyrobów z drewna – firmy Altex.

Dlaczego drewno jest tak popularnym tworzywem?

Drewno cechuje się wyjątkową estetyką. Wykonane z niego meble ogrodowe będą doskonale komponować się z tarasami w otoczeniu pergoli, miejskimi balkonami, kamiennym patio lub gankiem. Nie muszą być one koniecznie ustawione na utwardzonej powierzchni. Wiatr nie zwieje ich z trawnika, piasku – w przeciwieństwie do plastikowych mebli ogrodowych.

Drewno wyróżnia się także wytrzymałością i trwałością. To prawda, aby było długowieczne, wymaga odpowiedniej impregnacji, jednak nie jest to proces czasochłonny i trudny. Szybkie prace konserwacyjne polegają najczęściej na przemywaniu specjalistycznymi preparatami, lakierowaniu i olejowaniu, a także okresowym ścieraniu wierzchniej, zniszczonej już powierzchni krzesła lub stołu. Naprawy wymagają użycia ogólnodostępnych środków – impregnatu, szlifierki do drewna lub papieru ściernego.

Estetyczne meble drewniane nadają przytulnego klimatu. Cechują się także interesującą, oryginalną fakturą, a także pięknie się starzeją. Łączą w sobie uniwersalność i różnorodność.

Wady drewnianych mebli ogrodowych

Meble ogrodowe z drewna mają drobne wady – wysokie koszty zakupu, sporą wagę (co może być także zaletą), podatność na szkodliwe działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych (ich powierzchnia może pękać na skutek silnych mrozów). Ratunkiem jest, wspomniana wcześniej, częsta impregnacja.

Materiał partnera