rekuperator

Zakup rekuperatora. Kryteria wyboru

Koszty ogrzewania to jeden z najważniejszych punktów każdego domowego budżetu, dlatego ciepła nie wolno marnować. Coraz lepsza termoizolacja ścian, szczelna stolarka okienna i wydajny kocioł centralnego ogrzewania… to niestety wciąż za mało. Zimą wentylacja grawitacyjna powoduje straty nawet ponad 70%. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto zamontować wentylację z odzyskiem ciepła. Od tego roku normy związane z energooszczędnością domu powodują, że praktycznie nie sposób ich spełnić bez zastosowania w nim  systemu rekuperacji.

Rekuperator – serce wentylacji z odzyskiem ciepła

Energooszczędne systemy wentylacji mechanicznej  umożliwiają wykorzystanie odzysku ciepła z powietrza usuwanego z pomieszczeń. Sercem takiego układu jest właśnie rekuperator.

Rekuperator to, innymi słowy, wymiennik ciepła. W systemie wentylacji z odzyskiem ciepła powietrze nawiewane do domu przechodzi przez rekuperator, gdzie ogrzewa się powietrzem usuwanym z pomieszczeń, chociaż się z nim nie miesza. Dzięki temu do wnętrz trafia świeże, czyste przefiltrowane  powietrze,  wstępnie ogrzane o nawet  kilkanaście stopni C, co jest ważne zwłaszcza zimą – wyjaśnia ekspert z firmy Ventus z Opola.

Wentylacja z odzyskiem ciepła gwarantuje stałą wymianę powietrza, a jednocześnie zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne domu. Poza zyskami energetycznymi i dostarczaniem do pomieszczeń świeżego powietrza, dodatkową zaletą rekuperacji jest usuwanie powstających w domach niezdrowych wyziewów oraz nadmiaru wilgoci.

Jak wybrać rekuperator?

Na pewno nie samodzielnie. Rekuperator jest najważniejszą, ale wciąż częścią składową większego systemu i to do niego – a przede wszystkim  funkcji poszczególnych pomieszczeń oraz  kubatury domu – musi zostać dopasowany. Propozycję konkretnego modelu powinien przedstawić projektant, który tworzy cały system wentylacji z odzyskiem ciepła na podstawie konkretnych obliczeń. Nie jesteś w stanie do końca zaufać zewnętrznemu wykonawcy? Oto kilka wskazówek odnośnie wyboru rekuperatora:

  • Najlepszą wydajność zapewniają wymienniki ciepła przeciwprądowe, a najmniejszą – krzyżowe. 
  • Sprawdź procentową wartość odzysku ciepła – im wyższa, tym lepiej.
  • Upewnij się, że rekuperator zapewni wentylacji wszystkie funkcje, których oczekujesz (np. by-pass, który umożliwia automatyczne  wyłączenie odzysku ciepła w zależności od potrzeb bywa przydatne w letnie noce).
  • Sprawdź ceny filtrów i wymaganych okresów  ich wymiany.

To oczywiście tylko niektóre z kryteriów, które trzeba brać pod uwagę przed zakupem rekuperatora. Bardzo ważne jest też zapotrzebowanie energetyczne urządzenia i głośność jego pracy. Najlepszym sposobem na wybór optymalnego rozwiązania jest konsultacja ze specjalistą.

Materiał partnera