meble drewniane

Zakup mebli z drewna jako inwestycja długoterminowa

W naszym otoczeniu systematycznie zmniejsza się ilość sprzętów, które są wykorzystywane przez więcej niż kilka lat. Coraz więcej wytwarzanych przedmiotów bardzo szybko ulega zniszczeniu i trzeba je zastępować nowymi. W wielu przypadkach do zmian zachęca nas również zmieniająca się moda. Jednymi z niewielu produktów, które wciąż mogą być użytkowane bardzo długo, są meble z litego drewna.

Meble drewniane – zakup na lata

Zastanawiając się nad wyborem mebli, większość osób bierze pod uwagę głównie cechy związane z wyglądem i funkcjonalnością. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ meble są zwykle elementem, który przesądza o charakterze wnętrza oraz wrażeniu, jakie ono wywiera. Odpowiednia stylistyka kształtuje też klimat pomieszczeń, a nierzadko przesądza o samopoczuciu użytkowników. Dobre przystosowanie do konkretnych zadań jest również cechą, która ma ogromne znaczenie. Takie kwestie, jak rozmiary mebla, jego pojemność, ilość szuflad lub zamykanych półek czy też maksymalna liczba osób, jaka zmieści się przy wybieranym do jadalni stole z pewnością nie mogą być pominięte. Nie wolno jednak zapominać, że meble kupujemy zwykle na lata, dlatego jedną z równie istotnych, a nie zawsze docenianych cech będzie ich trwałość i wytrzymałość.

Nie ulega wątpliwości, że najtrwalsze, a zarazem najbardziej odporne na czynniki zewnętrzne są meble drewniane. Prawidłowo wybrany gatunek drewna będzie dobrze znosił nawet bardzo duże obciążenia, a prawidłowo wysuszony i zabezpieczony nie podda się działaniu zanieczyszczeń, wilgoci czy drobnym zarysowaniom lub zadrapaniom. Wszystkie powstałe rysy można zresztą szybko usunąć, a powłoki zabezpieczające bez problemu odnowić – zauważa przedstawiciel firmy Meble K&D, producenta mebli drewnianych.

Meble z litego drewna są jednymi z najbardziej długowiecznych sprzętów domowych. Ze względu na walory estetyczne materiału, z jakiego je wykonano, zawsze wyglądają atrakcyjnie, a dzięki ich prawidłowej pielęgnacji jest bardzo prawdopodobne, że raz zakupiony komplet czy zestaw będzie służył jeszcze wnukom pierwszych właścicieli. Jest to tym bardziej możliwe, że właściwe zabezpieczanie powierzchni drewna i dbanie o jej dobry stan nie przysparza większych problemów, a liczba dostępnych preparatów jest bardzo duża. Inwestycja w meble z drewna to jednak nie tylko ich duża trwałość. Powodów, żeby zdecydować się na zakup mebli drewnianych, jest wiele więcej.

Nie tylko długowieczność – z jakich jeszcze powodów warto kupić meble z litego drewna?

Drewno jest jednym z najbardziej przyjaznych człowiekowi materiałów. Wiele osób zachwyca jego przyjemna w dotyku powierzchnia oraz niepowtarzalnych charakter wszystkich przedmiotów, które są z niego zrobione. Meble drewniane nadają każdemu wnętrzu łagodny charakter, a ich obecność zwykle o wiele lepiej wpływa na samopoczucie niż tych, które są wykonane z tworzyw sztucznych czy metalu. Dzieje się tak po części z powodu korzystnego wpływu drewna na wilgotność pomieszczenia oraz na stan powietrza, a po części ze względu na fakt, że lite drewno nieodłącznie kojarzy się z ekologią i pięknem przyrody.

Pozyskiwanie drewna używanego do produkcji mebli odbywa się z poszanowaniem zasad racjonalnej gospodarki leśnej. Najlepsi producenci korzystają z surowca, który posiada certyfikat FSC (Forest Stewardship Council). Gwarantuje on, że drewno pochodzi z uprawy, która nie ma negatywnego wpływu na stan środowiska naturalnego. Dla wielu osób meble drewniane są jednak nie tylko produktem w pełni ekologicznym, ale również takim, który pozwala na co dzień pamiętać o pięknie przyrody.

Wielkim walorem mebli z drewna dla większości użytkowników jest ich unikalny wygląd. Nie ma dwóch kawałków drewna, które wyglądałyby tak samo. Jednocześnie rysunek słoi, układ poszczególnych warstw czy wybarwienie jest zwykle tak bogaty i tworzą tak misterną kompozycję, że nie nudzi się ona prawie nikomu. Dodatkową zaletą drewna jest to, że jego kolor i odcienie można stosunkowo łatwo zmieniać, stosując różne powłoki zabezpieczające. Woskowanie, olejowanie, użycie bejcy czy lakieru daje zupełnie inne efekty wizualne. Oczyszczenie powierzchni drewna i zmiana sposobu jej wykończenia to jedna z metod na zmianę wystroju bez kupowania nowego zestawu mebli.

Meble z litego drewna mają ponadczasowy charakter, a ich trwałość sprawia, że są inwestycją na wiele lat użytkowania. Osoby, które zdecydują się na taki zakup, mogą być pewne, że nie będą musiały go szybko ponawiać. Dodatkową zaletą jest w przypadku mebli drewnianych to, że w dowolnym momencie można zmienić ich wygląd wybierając inny sposób zabezpieczenia powierzchni.

Materiał partnera