brama do garażu

Zakup bramy do garażu. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli mieszkamy w domu i poruszamy się samochodem, elementem obowiązkowym w budynku jest brama garażowa. Poza przeznaczaniem mieszkalnym, wiele budynków przemysłowych posiada bramy garażowe, umożliwiające wjazd różnego rodzaju pojazdom. Wybór bramy garażowej nie jest wbrew pozorom łatwym zadaniem. W poniższym artykule postaramy się podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę wybierając bramę do garażu.

Projekt garażu, kształt podjazdu i pomiar garażu

W projekcie garażu mamy uwzględnioną ilość stanowisk. W przypadku dwustanowiskowego garażu mamy do wyboru jedną szeroką bramę bądź dwie mniejsze. Projekt zawiera też wysokość otworu wjazdowego, wysokość garażu oraz kształt zwieńczenia. Na etapie samego projektu warto podjąć już decyzję o sposobie otwierania bramy. Kolejna kwestia to podjazd. Jeżeli budynek jest już wybudowany, należy zmierzyć ilość miejsca, jaką zajmie auto na podjeździe. Jeśli w bramie nie ma napędu, należy zabezpieczyć 60-80 centymetrów na podejście do bramy. Nie zawsze dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, dlatego warto zwrócić uwagę na modele segmentowe i bramy rolowane, które od razu unoszą się ku górze i nie potrzebujemy do ich montażu dodatkowego miejsca na podjeździe. Następnym krokiem jest pomiar garażu – należy dokładnie sprawdzić wymiary wjazdu, czyli wysokość, szerokość oraz pozostałą ilość miejsca do sufitu i ścian. Jeśli nie masz jeszcze ukończonej podłogi w garażu pamiętaj, że podniesie się ona o kilka centymetrów.

Parametry bramy garażowej

Znając już rodzaj bramy, która zawita w naszym domu czy firmie, czas zdecydować o jej istotnych parametrach. Jak wiadomo, brama garażowa ma zadanie przede wszystkim zabezpieczyć nasz samochód przed kradzieżą. Bardzo doświadczona grupa złodziei będzie w stanie ją rozbroić, ale zajmie jej to bardzo dużo czasu, więc firma ochroniarska strzegąca budynku zdąży dotrzeć z interwencją. Kolejnym, równie istotnym parametrem jest izolacyjność cieplna, określana jako „współczynnik U”. Brama garażowa może być ocieplona lub nie (bramy uchylne). Ciepłe profile bram posiadają w środku materiał termoizolacyjny, którym jest najczęściej pianka poliuretanowa. Jasnym jest, że brama z ociepleniem będzie jednorazowo wyższym kosztem, jednak warto zdecydować się na takie rozwiązanie, bo w perspektywie czasu pozwoli nam to zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Wybór rodzaju bramy, napęd, wzornictwo

Bramy z wbudowanym napędem to ogromna wygoda. Doceniamy je przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym, gdy możemy wjechać do naszego garażu bez wychodzenia na dwór. Warto napęd do bramy kupić od razu z samą bramą i usługą montażową, ponieważ otrzymujemy kompleksową usługę i właściwie dobrany produkt do naszych oczekiwań. Poza napędem, należy zdecydować o kwestiach stricte estetycznych, wpływających na finalny wygląd bramy garażowej. Wybrać więc musimy kolor, wzór przetłoczeń i sposób wykończenia powierzchni. U doświadczonych producentów, takich jak Bow-Max, znajdziemy najpopularniejsze rodzaje bram do domów prywatnych – bramy rolowane i segmentowe, a także bramy przemysłowe stanowiące zabezpieczenie różnego rodzaju budynków.

Materiał partnera