zakładanie ogrodu od podstaw

Zakładanie ogrodu krok po kroku

Marzysz o pięknym i zadbanym ogrodzie? To wcale nie takie trudne do osiągnięcia. Bardzo ważne są jednak początkowe etapy. Odpowiednie przygotowanie podłoża, wybór właściwych roślin i kwestia rozplanowania poszczególnych obszarów – to wszystko musisz uwzględnić, zakładając ogród. Możesz skorzystać z pomocy specjalisty lub zrobić to samodzielnie, posługując się poniższymi wskazówkami dotyczącymi zagospodarowania działki.

Przygotowanie projektu ogrodu to podstawa

Podstawową kwestią, od której powinieneś zacząć aranżację swojego ogrodu, jest przede wszystkim stworzenie projektu dopasowanego do działki. Po przeniesieniu wszystkiego na papier zdecydowanie łatwiej będzie Ci uniknąć podstawowych błędów. Planowanie ma wiele plusów. Na tym etapie zorientujesz się, czy to, co wymyśliłeś, będzie dobrze wyglądać. Możesz stworzyć prowizoryczny projekt samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalistów. W drugim przypadku warto poprosić o kompletną wizualizację, dzięki czemu już na wstępnym etapie zobaczysz, jak finalnie będzie wyglądał Twój ogród.

Przemyślane instalacje ogrodowe

Zależnie od tego, jak według projektu będzie wyglądać Twój ogród, powinieneś przed przystąpieniem do właściwych prac, pomyśleć o rozplanowaniu instalacji:

  • elektrycznej,
  • nawadniającej.

Dzięki temu bez problemu doprowadzisz wodę do dowolnego obszaru na swojej działce oraz będziesz mógł zdecydować się na jej oświetlenie. Instalacja nawadniająca jest szczególnie ważna, jeżeli zamierzasz urządzić rabaty kwiatowe lub grządki z warzywami. Rośliny te potrzebują stałego dostępu do wody. Można pomyśleć w tym przypadku o nawadnianiu kropelkowym, które dodatkowo pozwala wprowadzić do ogrodu oszczędności związane ze zużyciem wody.

Instalacja elektryczna będzie natomiast dość istotna, jeżeli chcesz urządzić w swoim ogrodzie specjalną przestrzeń do odpoczynku. Dzięki temu zyskasz możliwość oświetlenia strefy relaksu, co pozwoli na przyjemne spędzanie czasu wieczorami.

Wybór odpowiednich roślin i trawy do ogrodu

Bardzo ważnym etapem podczas urządzania ogrodu jest wybór roślin. Te powinny być dopasowane przede wszystkim do rodzaju gruntu, na którym zostaną zasadzone. Warto ocenić, jakiego typu gleba znajduje się w ogrodzie. Ponadto należy także wziąć pod uwagę nasłonecznienie, jakiego potrzebują kwiaty i krzewy, czy ewentualną ochronę przed silnymi wiatrami – tłumaczy specjalista z firmy Green&Joy Cash and Carry Gdańsk Sp. z o.o.

Duże znacznie ma także wybór trawy. Ta może pochodzić z rolki lub z siewu. Warto rozważyć wszelkie zalety i wady obydwóch rozwiązań. Jeżeli wybierzesz siew, musisz z kolei dopasować odpowiedni gatunek. Tu z pomocą mogą przyjść specjaliści ze sklepu ogrodniczego, którzy na podstawie przedstawionych przez Ciebie informacji przedstawią najlepsze opcje. Korzystając z ich pomocy, masz pewność, że na początkowym etapie zakładania ogrodu wszystko pójdzie zgodnie z planem i unikniesz nieoczekiwanych oraz niezbyt miłych niespodzianek.

Materiał partnera