Zabudowa balkonu

Zabudowa balkonu sposobem powiększenia przestrzeni mieszkalnej

Dzięki zabudowaniu balkonu można cieszyć się dodatkową powierzchnią mieszkalną, co jest szczególnie ważne jeśli posiada się niewielkie mieszkanie. Istnieje wiele różnych sposobów na zabudowanie balkonu. Wybierając którykolwiek z nich, należy dostosować się do wszelkich istniejących obostrzeń. Mieszkając w kamienicy lub w bloku, chcąc zabudować balkon, musimy otrzymać zgodę spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Jeżeli budynek jest wpisany do rejestru zabytków, potrzebne będzie pozwolenie konserwatora zabytków. Brak koniecznych zezwoleń podczas rozpoczęcia budowy, może zostać ukarane. W jaki sposób powiększyć przestrzeń mieszkalną dzięki zabudowie?

Montaż zabudowy balkonu

Pierwszym krokiem, który należy wykonać jeszcze przed montażem zabudowy, jest sprawdzenie możliwości nośnych balkonu. Podłoże, do którego ma zostać przytwierdzona konstrukcja, powinno być przede wszystkim stabilne. Wszystkie elementy mocujące muszą sprostać wszelkim obciążeniom, jakim zostaną poddane, a także być odporne na korozję. Prowadnicę powinno się przykręcić bezpośrednio do betonu, aby cała konstrukcja była jak najbardziej wytrzymała. Zabudowy nie należy montować do płyt styropianowych, dlatego przed przykręceniem prowadnicy należy usunąć ocieplenie. Ważne jest także odpowiednie wypoziomowanie konstrukcji, co ułatwi ewentualną konserwację w przyszłości.

Powiększenie przestrzeni na poddaszu dzięki zabudowie

Coraz popularniejsze staje się montowanie balkonów, które powiększą przestrzeń na poddaszu. Można wybierać tutaj między balkonem dachowym a montażem okna balkonowego.

Jak mówi jeden z pracowników firmy Pendragon, specjalizującej się w dystrybucji okien, drzwi oraz rolet i bram garażowych:

Przestrzeń poddasza można powiększyć poprzez zbudowanie małego balkonu na zewnątrz. W przypadku poddaszy, które nie posiadają ścianki kolankowej, balkon wbudowywany jest w istniejącą konstrukcję dachu. W domach, które mają ściankę kolankową, najczęściej dobudowuje się niezależną konstrukcję zewnętrzną. Chcąc stworzyć duże przeszklenie, można połączyć okna balkonowe z innymi oknami dachowymi.

Zabudowa balkonu jako dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy       

Nawet jeśli stworzyliśmy zabudowę balkonu, aby powiększyć przestrzeń o miejsce do relaksu, możemy również przechowywać na nim rozmaite przedmioty. Jeżeli na balkonie znajdują się kwiaty i zioła w doniczkach, które uprawiamy, na balkonie warto umieścić szafki, w których możliwe będzie przechowywanie rzeczy niezbędnych do pielęgnacji roślin. W ten sposób nie będą zajmowały dodatkowego miejsca w mieszkaniu. Jeżeli balkon jest miejscem do relaksu i spotkań z bliskimi, w szafkach możemy schować np. ciepłe pledy na chłodniejsze dni lub szklanki i talerze.

Zabudowa balkonu jest doskonałym sposobem na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Jest to świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób mieszkających w bloku lub kamienicy. Oprócz powiększenia przestrzeni zabudowa zapewni także ochronę balkonu przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych, a także ozdobi budynek.

Materiał partnera