Z jakich materiałów można wykonywać poszewki na poduszki

Poduszki to jeden z tych elementów wyposażenia, które z racji swej oczywistości wydają się dość niepozorne, odgrywają jednak istotną rolę. Poduszki służą oczywiście do spania, można też nimi dla wygody wymościć fotele, sofy i krzesła, podłożyć je pod bolące plecy lub zmęczone nogi. Pamiętajmy przy tym o funkcji dekoracyjnej! Wymiana poszewek na poduszki to prosty i zarazem niedrogi sposób na odmianę charakteru wnętrza. Ważny jest nie tylko kolor czy wzór, ale także materiał.

Zarówno nadruki i tłoczenia, jak i poszczególne odcienie potrafią bowiem bardzo różnie prezentować się w przypadku rozmaitych tekstyliów. Wykorzystane do ich produkcji włókna, a także typ splotu tych ostatnich decydują m.in. o połysku, ale też choćby o tym, czy poszewka jest przyjemna w dotyku. Parametry te mają znaczenie również z punktu widzenia jej „eksploatacji”, czyli czynności takich jak prasowanie i czyszczenie. Dobór materiału na poszewkę poduszki uwzględniać musi ponadto jej przeznaczenie.

Poduszki do spania

Poduszki przeznaczone do spania muszą na przykład być obleczone poszewką z przewiewnej, miękkiej, ale też łatwej do prania i prasowania tkaniny. W tej roli najlepiej sprawdzą się naturalne materiały, jak bawełna lub poddany odpowiedniej obróbce (zapobiegającej nadmiernemu gnieceniu) len. W sezonie zimowym sprawdzi się też pościel z cieniutkiej wełny, z kolei w upalne letnie noce wytchnienie znajdziemy w chłodnym, choć nie najtańszym jedwabiu.

Wyjątkowy syntetyk

Pewnym wyłomem, a zarazem jednym z najnowszych odkryć jest tutaj syntetyczna mikrofibra, zwana również niekiedy mikrofazą. Sposób jej wytwarzania sprawia, że jest ona przyjemna dla skóry i pozwala tej ostatniej oddychać. Mikrofibra wykazuje też właściwości antybakteryjne i hamuje rozwój roztoczy – jest więc dobrym wyborem w przypadku alergików. Co ważne, nie wymaga przy tym prasowania ani prania w wysokich temperaturach.

Splot okoliczności

Materiały na poszewki różnić się mogą właściwościami nie tylko z uwagi na rodzaj włókien, ale wspomnianą technikę ich splotu.

Do wyboru jest choćby surowy perkal, miękka i ciepła flanela, połyskliwie gładka satyna, wzorzysty adamaszek, polecany zwłaszcza do pościeli dziecięcej dżersej czy nieco szorstka, ale też niegniotąca się kora – wymienia przedstawicielka internetowego sklepu z poszewkami Little Dreams.

Poduszki dekoracyjne

Wszystkie wymienione dotychczas materiały z powodzeniem zastosować można zarówno w poszewkach pościelowych, jak i tych, których podstawowym zadaniem jest ozdoba wnętrza.  Oprócz tego możemy wybierać jednak też spośród wielu innych opcji. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza mieniące się atłasy, odporny na plamy szenil czy wręcz hydrofobowe alicante (tkaniny tapicerskie), a także welur, plusz, aksamit bądź floki, które wprowadzą do pomieszczenia wyjątkowo przytulną atmosferę. Niezwykle efektowne mogą okazać się też lekko błyszczące, wzorzyste żakardy i wykonane zwykle z poliestru tekstylia z włosem.

Materiał partnera