żaluzje

Z jakich materiałów mogą być wykonane żaluzje?

Poza regulacją stopnia naświetlenia pomieszczenia i zapewnianiu nam prywatności, żaluzje mogę pełnić także funkcję dekoracji wnętrza. Duży wybór modeli żaluzji i różnorodność materiałów, z jakich są wykonywane sprawia, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Producenci oferują na przykład żaluzje drewniane. Popularne są także modele bambusowe, aluminiowe lub wykonane z tkanin. Jak więc wybrać te odpowiednie do naszego domu?

W zgodzie z naturą- żaluzje drewniane i bambusowe

Żaluzje drewniane wykonuje się z różnych gatunków drewna, takich jak lipa syberyjska lub kanadyjska. Żaluzje drewniane są trwałe i eleganckie, składają się z listewek, czyli tak zwanych lamel. Standardowo lamele mają szerokość od 25 do 70 milimetrów, a im szersze wybierzemy, tym bardziej elegancki efekt uzyskamy.

Jak przekonuje ekspert z firmy Lechrol: „Żaluzje drewniane najlepiej sprawdzają się w suchych pomieszczeniach. W innym wypadku należy wybrać gatunek odporny na wilgoć, taki jak drewno typu abachi lub postawić na żaluzje lakierowane”.

Żaluzje wykonane z drewna sprawdzą się w klasycznych wnętrzach i dodadzą pomieszczeniu ciepła, dzięki czemu stanie się ono bardziej przytulne. Alternatywą dla żaluzji drewnianych są żaluzje bambusowe- lekkie, a zarazem wytrzymałe. To dobry wybór dla osób ceniących rozwiązania proste i zarazem ekologiczne.

Żaluzje aluminiowe- funkcjonalność przede wszystkim

Bardzo popularne są również żaluzje wykonane z aluminium, ponieważ są trwałe, funkcjonale i łatwe w pielęgnacji. Żaluzje aluminiowe są wyjątkowo odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak woda, słońce, zanieczyszczenia. Ich konstrukcja jest prosta i zapewnia funkcjonalność oraz wszechstronność zastosowań, więc doskonale sprawdzą się w kuchni czy łazience.

Żaluzje wykonane z tkanin- nieograniczona paleta barw

Do produkcji żaluzji używa się także różnego rodzaju tkanin, które mają odmienną przepuszczalność dla promieni słonecznych. Materiał może być transparentny, półprzezroczysty lub zaciemniający. Żaluzje takie dostępne są w wielu różnych wzorach i kolorach. Ogromną zaletą żaluzji materiałowych jest to, że można je prać i czyścić w wodzie.  Z tkanin produkuje się żaluzje plisowane, czyli tak zwane plisy oraz żaluzje pionowe, czyli verticale. Niebanalnym rozwiązaniem są żaluzje plisowane, które można zainstalować także na oknach o nietypowych kształtach. Z tkanin wykonane są również verticale, które świetnie sprawdzą się przy dużej powierzchni szyb. Ogromny wybór kolorów i rodzajów tkanin sprawia, że tego typu żaluzje łatwo dopasujemy do dowolnego wnętrza.

Materiał partnera