Instalacja centralnego ogrzewania

Z jakich elementów składa się instalacja centralnego ogrzewania?

Instalacja centralnego ogrzewania to sposób na efektywne wytwarzanie dużych ilości ciepła pozyskiwanych z paliw kopalnych albo surowców odnawialnych, a w niektórych przypadkach także z naturalnie zgromadzonej energii. Dzięki zamontowanemu w budynku systemowi rur i grzejników ciepło może być sprawnie rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach, gwarantując komfort termiczny także podczas silnych mrozów.

Wyposażenie kotłowni

Sercem całej instalacji centralnego ogrzewania jest kocioł, który jest odpowiedzialny za spalanie opału i pozyskiwanie potrzebnej ilości ciepła, które może ogrzać krążącą w niej wodę. Do jego poprawnego działania są niezbędne dodatkowe elementy – konieczne będą pompy obiegowe, które wymuszą przepływ, zawory pozwalające na sterowanie płynącą wodą, w tym w zależności od systemu zawór trój- lub czterodrogowy albo odpowiednie rozdzielacze. Nie obejdzie się także bez naczynia wzbiorczego i zaworu bezpieczeństwa, które ochronią instalację w razie zbytniego podgrzania wody i gwałtownego wzrostu ciśnienia. Jeśli przy użyciu kotła ma być przygotowywana również ciepła woda użytkowa, nie obejdzie się bez bojlera. Przy bardziej skomplikowanych instalacjach łączących np. kominek z płaszczem wodnym z kotłem gazowym będą konieczne również inne części i podzespoły m.in. wymiennik ciepła i sterownik, a także osobne zawory i zbiornik wyrównawczy.

System dystrybucji ciepła

Ogrzana woda musi trafiać do odpowiednio rozmieszczonych w budynku grzejników lub ogrzewania płaszczyznowego. W pierwszym przypadku mogą to być tradycyjne kaloryfery żeberkowe wykonane np. z aluminium lub z żeliwa, popularne są też grzejniki płytowe o niskiej bezwładności cieplnej. Jeśli mamy do czynienia z systemem niskotemperaturowym mogą być użyte także specjalne konwektory. Innym rozwiązaniem jest tu klasyczna podłogówka. Instalacja nie może pracować bez rur doprowadzających wodę oraz zaworów umożliwiających regulowanie intensywności pracy grzejników, a w razie potrzeby odcinanie dopływu wody. Dość rzadko stosuje się dziś tradycyjne spawane rury stalowe, znacznie częściej są one zrobione z tworzywa sztucznego, kompozytu tworzywa i aluminium, a także z miedzi. W zależności od materiału rury mogą być łączone na różne sposoby. W rurach PEX stosuje się specjalne złączki, tworzywo klei się lub zgrzewa, a miedź lutuje. Projekt i wykonanie instalacji centralnego ogrzewania najlepiej zlecić doświadczonej firmie. Dobrym przykładem może być firma FALA, specjalizująca się w instalacjach kanalizacyjnych, wodnych, gazowych i przeciwpożarowych.

Materiał partnera