oswietlenie Led dod domu

Z czego wynika rosnąca popularność oświetlenia LED?

Oświetlenie LED cieszy się niesłabnącą popularnością i wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie tylko umocni swoją pozycję rynkową. Co sprawia jednak, że konsumenci tak chętnie nabywają lampy, taśmy czy żarówki w technologii ledowej? Główny powód to oczywiście energooszczędność, która ma pozytywny wpływ nie tylko na domowy budżet, ale także stan środowiska naturalnego. W niniejszym tekście zebraliśmy pozostałe argumenty przemawiające za zamianą halogenów i świetlówek na LED-y.

Wysoka żywotność LED-ów

Największą zaletą oświetlenia typu LED jest z pewnością jego doskonała żywotność. W zależności od zastosowanej oprawy oraz samej żarówki, źródło światła może działać od 30 000 do nawet 50 000 godzin – to 4x dłużej niż większość dostępnych na rynku halogenów czy świetlówek. Tak wysoka wytrzymałość sprawia, że wymiana zużytej żarówki LED-owej będzie konieczna dopiero po kilku latach intensywnego użytkowania. Chociaż oświetlenie LED do domu jest nieco droższe, to w ogólnym rozrachunku pozwala na uniknięcie dodatkowych kosztów, jakie są związane z korzystaniem z np. klasycznych żarówek żarnikowych.

Niższe rachunki za energię elektryczną

Rzadsza wymiana nie jest jedyną oszczędnością, na jaką mogą liczyć osoby korzystające z oświetlenia ledowego. Diody LED cechują się bardzo wysoką efektywnością energetyczną, co w praktyce oznacza, że generują dużą ilość światła, pobierając przy tym stosunkowo niewielką ilość prądu. Nic więc dziwnego, że właściciele domów i mieszkań decydują się właśnie na ten rodzaj lamp – niski pobór energii elektrycznej przekłada się po prostu na niższe rachunki. Jak pokazują dane, wymiana przestarzałych źródeł światła jest w stanie zredukować koszty związane z zużyciem prądu nawet o 90%.

W trosce o dobro środowiska naturalnego

Warto pamiętać, że doskonała wydajność oświetlenia LED ma pozytywny wpływ nie tylko na zasobność portfeli, ale także stan Ziemi. Ma to szczególne znaczenie w Polsce, ponieważ aż 70% produkowanej energii krajowej pochodzi ze spalania węgla – mniejsze zużycie prądu oznacza więc mniejszą ilość szkodliwych gazów cieplarnianych, które dostają się do atmosfery. Na tym ekologiczne aspekty lamp ledowych się jednak wcale nie kończą. Żarówki tworzone w tej technologii nie zawierają bowiem rtęci, którą można znaleźć, chociażby w świetlówkach. Ten pierwiastek jest niebezpieczny zarówno dla środowiska, jak i ludzkiego zdrowia.

Wspomniana wcześniej żywotność LED-ów sprawia również, że nie ma potrzeby ich częstej wymiany, zwłaszcza w porównaniu do standardowego oświetlenia. Dzięki temu możliwe jest znaczne ograniczenie ilości odpadów, których recykling oraz późniejsze przetworzenie jest nie tylko skomplikowane, ale również bardzo kosztowne

– wyjaśnia specjalista reprezentujący Onled, sklep z oświetleniem LED.

Duże możliwości aranżacyjne

Rosnąca popularność oświetlenia LED-owego wynika również z jego szerokiego wyboru. Żarówki tworzone w tej technologii są dostępne w różnych temperaturach barwowych, dzięki czemu bez żadnego problemu można je dopasować zarówno do wystroju danego wnętrza, jak i potrzeb jego użytkowników. Ciepłe diody LED świetnie sprawdzą się w pokojach dziennych i przestrzeniach wypoczynkowych, z kolei zimne odcienie stanowią idealne rozwiązanie do kuchni czy łazienki. Na rynku można znaleźć nawet takie oświetlenie, które pozwala na wybór koloru emitowanego światła za pomocą pilota czy dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne.

Uniwersalny charakter diod LED sprawia, że można je z powodzeniem zastosować w roli głównego źródła światła, jak też oświetlenia zadaniowego – np. w postaci taśm, które podświetlą dany obiekt czy przestrzeń. Jedynym ograniczeniem jest więc tylko wyobraźnia projektanta danego systemu oświetleniowego.

Materiał partnera