zaluzje okienne poziome drewniane

Wybór żaluzji – drewniane czy aluminiowe?

Im więcej rozwiązań aranżacyjnych się pojawia, tym z większymi dylematami muszą radzić sobie posiadacze domów i mieszkań. Jednym z nich jest wybór między żaluzjami drewnianymi a aluminiowymi. Obydwa rodzaje osłon okiennych mają to samo zadanie – chronić wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ale czy któreś z nich są lepszym rozwiązaniem? Wyjaśniamy, które żaluzje okażą się dobrym wyborem.

Naturalne ciepło drewna i szeroka gama kolorystyczna

Drewno kojarzy się z naturą. Wprowadzenie go do wnętrza dodaje dużo ciepła i przytulności – nawet jeśli znajduje się wyłącznie na oknach w postaci żaluzji drewnianych. Do ich produkcji używa się drewna egzotycznego, takiego jak basswood lub abachi, które w połączeniu z promieniami słońca tworzy niepowtarzalny i naturalny klimat. Drewno jest ponadczasowe, dlatego nie ma takiego stylu wnętrza, do którego by nie pasowało.

Z kolei żaluzje aluminiowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Dopasowanie ich do kolorów i charakteru wystroju reszty pomieszczenia nie stanowi najmniejszego problemu.

Jak mówi pracownik firmy Sunrise Control oferującej sprzedaż osłon okiennych oraz ich montaż:

Żaluzje aluminiowe rzeczywiście występują w różnych wariantach kolorystycznych. W palecie barw znajdują się kolory podstawowe oraz ich pochodne, dlatego trafią w gust nawet najbardziej wymagających klientów. Ale żaluzje drewniane również mogą być barwione na wybrane kolory – czerń lub beż, a nawet biel. Większość klientów decyduje się jednak zachować naturalną barwę drewna.

Które żaluzje są łatwiejsze do utrzymania w czystości?

Tak naprawdę obydwa rodzaje żaluzji są bardzo łatwe do czyszczenia. Nie potrzeba specjalnych narzędzi ani preparatów, aby osłony okienne prezentowały się zawsze dobrze. W jednym i drugim przypadku wystarczy najpierw je dokładnie odkurzyć, przetrzeć wilgotną (nie mokrą) szmatką z mikrofibry bez użycia detergentów, a na końcu osuszyć.

Oprócz standardowego czyszczenia żaluzjom drewnianym przyda się również okresowa konserwacja z wykorzystaniem preparatu do drewna.

Styl wnętrza a rodzaj żaluzji

Osłony okienne mogą zdobić okna każdego wnętrza. Żaluzje drewniane najlepiej sprawdzą się w stylu skandynawskim, w którym motywem przewodnim są naturalne materiały i wykończenia. Tym samym będą dopełniać przestrzenie zaaranżowane minimalistycznie oraz nowoczesne i rustykalne – urządzone w ciepłych barwach.

Żaluzje aluminiowe dobrze skomponują się z wnętrzami surowymi, a więc na przykład w biurach lub mieszkaniach urządzonych bez przepychu. Z racji materiałów, z których są wykonane, nie rzucają się w oczy, a jedynie uzupełniają charakter danej przestrzeni. Dodatkowo można z powodzeniem zamontować je w kuchni lub w łazience, czyli pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgoć. Żaluzje aluminiowe są odporne na takie warunki – nie odkształcają się i nie zmieniają swojego wyglądu.

Materiał partnera