parapet z marmuru

Wybór parapetów kamiennych – granitowe czy marmurowe?

Podstawowym czynnikiem, jaki ma wpływ na wybór materiału na parapet, powinna być przede wszystkim funkcjonalność, trwałość i estetyka. Kamień to materiał posiadający wszystkie te cechy, a więc sprawdzi się idealnie, jako element wykończeniowy naszej wnęki okiennej. Parapety muszą być solidne i trwałe, dlatego najlepszym materiałem będzie marmur lub granit. No właśnie, jaki więc materiał wybrać, kiedy oba mają tak wiele zalet?

Parapety marmurowe

Marmur to niewątpliwie symbol elegancji, a elementy marmurowe we wnętrzach nadają aranżacjom wdzięku oraz wprowadzają odrobinę luksusu. Występują one w większej niż parapety granitowe gamie kolorów i wzorów, jednak marmur jest mniej odporny na działanie czynników zewnętrznych, dlatego polecany jest do pomieszczeń wewnątrz naszego domu.

Parapety marmurowe bardzo dobrze sprawdzą się w stylowym i reprezentacyjnym wnętrzu. Nie nadają się one jednak do intensywnego użytkowania, gdyż marmur jest delikatniejszy niż granit, przez co łatwiej jest go porysować i zabrudzić. Nie powinien być on stosowany również na zewnątrz, chyba, że wykonamy odpowiednią impregnację kamienia, co pozwoli zmniejszyć jego nasiąkliwość. Nie lubi także działania kwasów, a podczas wylania wina na powierzchnię, może spowodować zmatowienie powierzchni, dlatego w kuchni o wiele bardziej sprawdzi się parapet granitowy.

Parapety granitowe

Parapety granitowe cieszą się dużą popularnością, głównie wśród prywatnych inwestorów. Idealnie wpasują się do każdego wnętrza. Bardzo dobrze współgrają z innymi materiałami wykończeniowymi, tj. metal czy drewno. Na granitowym parapecie możemy nie tylko ustawiać dekoracje, ale nawet kłaść rozgrzane garnki. Co więcej, rozlane wino czy sok z cytryny nie zaszkodzi granitowi – wystarczy go wyczyścić. Granit to idealny materiał na parapety wewnętrzne, a także zewnętrzne, z uwagi na to, że jest on bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i złe warunki atmosferyczne, takie jak śnieg, mróz czy promieniowanie UV. Opady silnego deszczu, gradu czy zalegający śnieg także nie wyrządzą krzywdy parapetom granitowym. Co więcej, jest on odporny na zarysowania, nie blaknie, nie przebarwia się, łatwo utrzymać go w czystości oraz ma dużą żywotność. Decydując się na parapet granitowy, możemy być pewni, że będzie nam służył, co najmniej kilkadziesiąt lat.

Granit to jeden z trwalszych materiałów budowlanych, nie tylko w zakresie tworzenia parapetów, ale również blatów kuchennych, schodów, obudowy kominków czy rzeźb. Nadaje się on do wykonania niemal każdego elementu wykończeniowego – zauważa nasz rozmówca reprezentujący zakład kamieniarski KrakStone, który z kamienia wykonuje przede wszystkim elementy wystroju domów i mieszkań, jak również elewacje budynków.

Jak widzimy, oba kamienie mają wiele zalet. Jednak przy wyborze musimy zwrócić uwagę na to, co dla nas jest najważniejsze. Granit wygrywa z marmurem w kwestii trwałości i odporności na niekorzystne warunki. Natomiast marmur nadaje się głównie do wnętrz, gdyż jest zbyt podatny na złe czynniki i delikatniejszy niż granit.

Materiał partnera