Kominek wolnostojący w domu

Wolnostojące kominki do domów i mieszkań

Ciepło ognia pochodzące z kominka, ulubiona herbata oraz koc to obraz rodem z wielu filmów, które wzbudzają sentyment. Okazuje się, że taki widok nie musi pozostać jedynie wyobrażeniem i sceną z telewizji. Obecne rozwiązania aranżacyjne pozwalają na umieszczenie kominka wolnostojącego nawet we własnym domu lub mieszkaniu. Dlaczego warto zastosować je w swoich czterech ścianach?

Kominek wolnostojący – najważniejsze zalety

W porównaniu z kominami zabudowanymi kominki wolnostojące są mniejsze i lżejsze, dlatego nadadzą się nawet do małych mieszkań. Nie oznacza to jednak, że można zarzucić im brak funkcjonalności. Pomimo względnie niewielkich wymiarów, mają dużą powierzchnię emisyjną, przez którą wydziela się ciepło ognia. Tym samym potrafią skutecznie ogrzać całe pomieszczenie, w którym się znajdują.

Kominki wolnostojące są idealnym uzupełnieniem już istniejącego systemu grzewczego. Ma to główne zastosowanie w okresie zimowym, gdzie temperatura powietrza spada nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz domu. Ten rodzaj kominka pozwala na dużą swobodę, ponieważ w każdej chwili można go zdemontować i przenieść w inne miejsce, w którym będzie możliwość podłączenia go do przewodu kominowego.

Do jakich wnętrz pasuje kominek wolnostojący?

Kominek wolnostojący można zaprojektować w każdym stylu, dlatego sprawdzi się zarówno w klasycznych, nowoczesnych, jak i designerskich wnętrzach.

Wysoki i okrągły model kominka będzie doskonałym rozwiązaniem do jasnego i modernistycznego pomieszczenia. Z kolei wnętrze rustykalne dopełni kominek kaflowy, a dla posiadaczy rozwiązań aranżacyjnych w stylu glamour, materiał żeliwny stanie się trafionym wyborem.

W naszej ofercie znajdują się również biokominki wolnostojące, które z pewnością przyciągną uwagę wielbicieli nowoczesnych rozwiązań. Są zasilane biopaliwem, dlatego zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo dla środowiska i mieszkańców.

O kominkach wolnostojących wypowiada się specjalista firmy EkoKlimat: Kominki kojarzą się głównie z domami jednorodzinnymi lub dzieciństwem, gdzie babcie używały pieców. Miejsce dla nich może jednak znaleźć się wszędzie – nawet w mieszkaniach. Nawet jeśli trudno wyobrazić go sobie na niewielkiej przestrzeni, nasza firma zajmie się sporządzeniem wizualizacji, uwzględniającej dokładne wymiary pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o montażu kominka?

Aby mieć pewność, że kominek wolnostojący jest dobrym rozwiązaniem do naszego domu lub mieszkania, warto wziąć pod uwagę dwie najważniejsze kwestie:

  • dostęp do przewodu kominowego – przed podjęciem decyzji o montażu kominka wolnostojącego, konieczne będzie upewnienie się, czy w budynku jest dostęp do przewodu kominowego. W przypadku domów jednorodzinnych oraz starszych kamienic nie ma ku temu wątpliwości. Problem może pojawić się w mieszkaniach nowoczesnego budownictwa, gdzie w rozwiązaniach architektonicznych nie zawsze uwzględnia się dostęp kominowy. W takich przypadkach najlepiej jest skorzystać z usług kominiarza, który to skontroluje.
  • miejsce do montażu – powinno być specjalnie wydzielone dla kominka. Kluczowe jest, by kominek nie stał tuż przy ścianie oraz żeby zabezpieczyć pozostałe ściany. Najlepszym sposobem jest pokrycie ich tynkiem ognioodpornym lub płytkami. Nie zaleca się kładzenia tapet, ponieważ są łatwopalne. Aby kominek skutecznie ogrzewał pomieszczenie, okolica wokół kominka nie powinna być również zastawiona innymi sprzętami.
Materiał partnera