Właściwości i zastosowanie drewna olchowego

Zbiorowiska leśne olch nazywamy olsami. W Polsce występują 3 gatunki olch: czarna, szara i zielona, przy czym ta ostatnia jest wyjątkowo rzadka – dzikorosnącą olchę zieloną można spotkać wyłącznie w Bieszczadach. Największe znaczenie dla przemysłu drzewnego ma olcha czarna, która występuje na terenie całego kraju, rośnie szybko i doskonale radzi sobie na wyjątkowo mokrych terenach.

Właściwości drewna olchowego

Olcha czarna, olsza czarna (Alnus glutinosa Gaertn.) dorasta do ok. 20-25 metrów; prosty pień jest pozbawiony gałęzi do wysokości ok. 15 metrów, a jego średnica może dochodzić nawet 100 cm. Drewno olchowe ma charakterystyczną czerwonawą barwę, a pod wpływem powietrza i słońca mocno ciemnieje. Pozyskiwane z tego drzewa drewno jest lekkie, miękkie i elastyczne, ale jednocześnie mocneobróbka mechaniczna olchy nie przysparza trudności i pozwala na uzyskanie pięknych, gładkich powierzchni; sklejanie, bejcowanie i lakierowanie dają trwałe rezultaty. Również suszenie jest łatwe i szybkie – drewno olchowe nie ma skłonności do paczenia ani pękania, nie kurczy się, za to ma dobrą zdolność odzyskiwania kształtu. Wszystko to sprawia, że drewno olchy czarnej jest cennym surowcem, który znajduje wiele rozmaitych zastosowań.

Drewno olchowe za swoją niezwykłą wytrzymałość, a przede wszystkim odporność na wilgoć, jest cenione od stuleci. Z badań archeologicznych wynika, że w Polsce surowiec z olchy czarnej i szarej wykorzystywano w charakterze drewna konstrukcyjnego już w średniowieczu, i to na równi z drewnem dębowym. Przykładowo konstrukcje budowlane we wczesnośredniowiecznym Gdańsku w aż 19% oparte były właśnie na olszy. O tym, jak ważne miejsce w naszej kulturze zajmuje olcha, świadczą też liczne legendy i wierzenia ludowe, których jest bohaterką – opowiada nasz rozmówca z firmy Parkan System.

Wykorzystanie drewna olchowego

Obecnie olcha czarna stanowi cenny surowiec dla przemysłu meblarskiego – w stolarniach służy jako materiał do budowy wspaniałych sprzętów domowych, ale także jako drewno okleinowe; wykorzystywana jest w charakterze drewna specjalnego do produkcji płyt wiórowych, pilśniowych i sklejki. W budownictwie używa się jej m.in. do tworzenia stylowych ogrodzeń –  naturalnie piękne i odporne na wilgoć sztachety olchowe doskonale nadają się na płoty, bramy i furtki. Jako drewno konstrukcyjne sprawdza się przy wznoszeniu budowli wodnych, a modyfikowana olszyna znajduje zastosowanie również w przemyśle okrętowym. Drewno olchowe możemy też znaleźć w instrumentach muzycznych, zabawkach, dekoracjach (ramki na zdjęcia, lustra, obrazy) i przedmiotach codziennego użytku (np. przybory kuchenne).

Materiał partnera