więźba dachowa

Więźba dachowa – ile można na niej zaoszczędzić?

Budowa domu jednorodzinnego nie należy do tanich inwestycji. Często ostateczne koszty przewyższają te, które wcześniej zakładaliśmy. Z reguły najwięcej płaci się za konstrukcję ścian, stropu oraz dachu. Wystarczy jednak zastosować określone rozwiązania, aby koszty budowy uległy zmniejszeniu. Prefabrykowana więźba dachowa, choć rzadziej spotykana niż ta tradycyjna, ma dużo lepszą jakość i można na niej sporo zaoszczędzić.

Jak zaoszczędzić na więźbie dachowej?

Rodzaj więźby dachowej dobiera się w zależności od stopnia skomplikowania dachu, tzn. od kąta jego nachylenia, ciężaru pokrycia, odległości między ścianami zewnętrznymi itp. Już na etapie wyboru wymarzonego projektu domu, możemy oszacować, ile wyniesie nas dach. Pamiętajmy, że prostsza konstrukcja dachu oznacza mniejsze zapotrzebowanie na materiały, a co za tym idzie, niższe koszty pracy fachowców. Najdroższym wyborem będzie konstrukcja dachu wielospadowego, a najtańszym budowa dachu jedno- lub dwuspadowego, dlatego jeśli planujemy budowę domu jednorodzinnego oraz szukamy oszczędności, warto zdecydować się na prostą konstrukcję dachu.

Bardzo ważne jest, aby nie oszczędzać na jakości drewna, gdyż kiepski jakościowo materiał może być przyczyną niestabilności więźby dachowej, jej zawilgocenia oraz gnicia. Prefabrykowana więźba dachowa gwarantuje nie tylko lepszą jakość, ale również lepszą wytrzymałość i żywotność. Co więcej, zastosowanie gotowych wiązarów pozwala zaoszczędzić na innych elementach budowy – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z firmy ITS z Koszalina, która zajmuje się budową domów jedno- i wielorodzinnych o konstrukcji drewnianej i cieszy się uznaniem inwestorów również za granicą.

Więźba prefabrykowana sposobem na zaoszczędzenie?

Coraz więcej inwestorów decyduje się na konstrukcje prefabrykowane, nie tylko z uwagi na szybkość montażu, ale także na możliwość oszczędzenia. Jak już wspomnieliśmy, gotowe prefabrykowane wiązary pozwalają wiele zaoszczędzić, z uwagi na to, że dolne pasy mogą stanowić jednocześnie konstrukcję stropu. Dodatkowo krótki czas montażu więźby dachowej zmniejszy nam z pewnością koszty robocizny profesjonalnej ekipy, a przygotowanie elementów na miejscu w hali produkcyjnej, niweluje koszty sprzątania i utylizacji odpadów, które powstałyby na placu budowy. Przy produkcji prefabrykowanych wiązarów dachowych z wykorzystaniem płytek kolczastych, zużywa się także do 30 procent mniej surowca.

Więźba prefabrykowana wyceniana jest zawsze indywidualnie, na podstawie wybranego przez nas projektu. Najbardziej opłacalne są prefabrykowane wiązary dachów jedno- lub dwuspadowych. Rezygnacja z lukarn i wykuszy z pewnością pomoże nam zaoszczędzić, gdyż firma przygotowuje wówczas tylko jeden rodzaj wiązarów.

Decydując się na prefabrykowaną więźbę dachową w Koszalinie warto wiedzieć, że cena ustalana jest dokładnie przez zakład prefabrykacji i nie ulega zmianie, jak w przypadku więźby tradycyjnej. Cena obejmuje wszystkie elementy konstrukcji więźby dachowej, wraz z transportem oraz montażem na placu budowy. W przypadku więźby tradycyjnej cieśla często zaniża cenę. Ostatecznie koszty są większe lub porównywalne z więźbą prefabrykowaną, której montaż możliwy jest już w kilka dni.

Materiał partnera