Wanna wolnostojąca czy zabudowana? Jaką wannę wybrać?

Jak już etap zadania sobie pytania, czy chcemy mieć w łazience wannę czy też prysznic, jest za nami i wygrała w tej bitwie wanna, to pora na kolejne starcie. Wieczorne pluskanie pragniemy spędzić w wannie wolnostojącej czy zabudowanej? Eh. Temat urządzania potrafi być nieraz utrapieniem, ale gwarantujemy że kolejne decyzje doprowadzą nas do celu, jakim jest wieczorny relaks w ukochanej i wymarzonej łazience.

Przeczytaj koniecznie o tym, jakie wanny mamy na rynku oraz którą z nich wybrać, by być zadowolonym.

Jaką wannę wybrać? Rodzaje wanien

Sprawa jest jasna. Gdy wiemy ile mamy miejsca, to od razu jesteśmy pewni, jaki ma być jej wymiar. Potem decyzja o kształcie, modelu i gotowe. W międzyczasie szereg pytań, czy aby ta, która wpadła nam w oko jest właściwa. Jeżeli nie rozwiejemy wszelkich wątpliwości przychodzących do głowy, wtedy nasza wanna, mimo że będzie ładna, to nie będzie funkcjonalna oraz ergonomiczna.

Obecnie możemy spojrzeć na wanny z kilku perspektyw. Ich ogólny podział zawiera wanny tradycyjne, z hydromasażem oraz z prysznicem. Gdy zajrzymy jeszcze dalej, tam gdzie pod uwagę bierze się materiał wykonania pojawia się szeroka paleta. Pierwsza z nich to wanna akrylowa, zaraz za nią modele, które wchodzą powoli w mocne trendy: drewniane, miedziane oraz awangardowe szklane.

Jak już jesteśmy po tym wyborze to teraz czas na wymiar. Wielkość wanny jest ściśle uzależniona od tego jaki mamy metraż łazienki. Najbardziej optymalne rozwiązanie, które cenią mieszkańcy małych mieszkań w bloku to wanna o długości 150-180 cm. Pamiętajmy, aby zostawić sobie również miejsce wokół niej. Taka wolna przestrzeń da komfort podczas wychodzenia.

Zalety i wady wanny wolnostojącej

Gdy metraż naszej łazienki jest mocno ograniczony to tutaj ciężko będzie o kompromis, bowiem wanna wolnostojąca prosi się o dużo miejsca. W innym przypadku zabierze nam całą przestrzeń pomieszczenia i nici z wygody z jej użytkowania. Jej niebywałą zaletą jest na pewno estetyczny wygląd nawiązujący do salonów spa. Chwila moment i możemy poczuć się jak w starożytnej łaźni. Taka wanna ma także styl i robi dobre wrażenie, szczególnie na naszych gościach. Wadą tego rozwiązania jest na pewno konieczność poprowadzenia instalacji wodnej w podłodze. Jest do tego zdecydowanie mniej stabilna i dużo droższa, niż jej zabudowana siostra.

Zalety i wady wanny zabudowanej

Małe łazienki kochają wanny zabudowane. I to z wzajemnością. Można je umieszczać swobodnie, gdyż zajmują mniej miejsca niż wolnostojące. Gdy poniesie nas fantazja, to warto w przypływie kreatywności zaprojektować oryginalną zabudowę wyposażoną w dodatkowe półki, na których położymy akcesoria. Jeszcze mamy tutaj kilka zalet. A jest to przede wszystkim relatywnie niska cena. Wanny zabudowane nie wymagają wymyślnej armatury, a wybór baterii do nich jest bardzo duży. To także świetne rozwiązanie dla miłośników sztuki, którzy mogą ozdobić jej zabudowę poprzez kafelki, malunki lub odpowiednio zabezpieczone drewno i lustra.

Materiał partnera