W jaki sposób wykonuje się ogrody zimowe?

Konstrukcja ogrodu zimowego powinna być wykonana w taki sposób, aby zapewniała odpowiedni stopień bezpieczeństwa i wysoką funkcjonalność. Bardzo duże znaczenie ma przy tym rodzaj i jakość wykorzystywanych do budowy ogrodu zimowego materiałów. Jaki rodzaj oszklenia warto zastosować w tym przypadku? I o czym jeszcze pamiętać przy ich stawianiu?

Czym powinna się charakteryzować konstrukcja?

Konstrukcja ogrodu zimowego powinna być zawsze bezpieczna i wytrzymała – podmuchy wiatru czy zalegający śnieg nie mogą stanowić dla niej zagrożenia, a takie warunki atmosferyczne w naszym kraju nie są niczym niezwykłym w pewnych porach roku, trzeba więc wziąć je pod uwagę. Dach ogrodu zimowego musi więc posiadać odpowiednie nachylenie, aby nie gromadził się na nim śnieg i nie zasłaniał światła słonecznego ani nie napierał na szyby. Sam zaś szkielet wykonuje się z aluminium – czasami zastosowanie znajdują także systemy zespolone drewniano-aluminiowe.

Konstrukcja aluminiowa

Obecnie coraz częściej konstrukcje ogrodów zimowych są wykonywane z aluminium – to rozwiązanie oferuje przykładowo firma Almont System. To materiał lekki, odporny na korozję, a przy tym wytrzymały i łatwy w montażu. Szkielet aluminiowy wykorzystuje  profile aluminiowe z przekładkami termoizolacyjnymi, co przekłada się na wysoki stopień izolacji cieplnej. To doskonałe rozwiązanie w przypadku ogrodów, które będą wykorzystywane przez cały rok. W dodatku oranżerie wykonane z aluminium prezentują się bardzo nowocześnie i elegancko. Nie bez powodu zresztą to właśnie ten materiał przyjął się jako najpopularniejszy.

Oszklenie ogrodu zimowego

Kluczowe znaczenie ma oczywiście także oszklenie ogrodu zimowego. Rodzaj szkła należy dobrać odpowiednio do przeznaczenia ogrodu, a więc funkcji, którą ma on spełniać. Na ogół  wykorzystuje się szkło o najlepszych właściwościach termoizolacyjnych.

Dobrym rozwiązaniem jest montaż szyb zespolonych o niskim współczynniku przenikania ciepła. Występują one w różnych wariantach, na przykład:

  • pakiet dwuszybowy o współczynniku U = 1,0,
  • pakiet trzyszybowy o izolacji termicznej U = 0,6,
  • czy też pakiet czteroszybowy o izolacji termicznej U = 0,4.

W takich pakietach możliwe jest osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła porównywalnego do przenikania przez mur z pustaków ceramicznych (U = 0,480). Nie należy ulegać więc złudzeniu, że jeśli w oranżerii nie ma murów, to będzie trzeba ją intensywnie ogrzewać. Jeżeli szkielet i oszklenie oranżerii będzie fachowo dobrane i zamontowane, to będziemy się nią cieszyć przez długie lata.

Materiał partnera