W jaki sposób skonstruowana jest brama łamana?

Głównym elementem funkcjonalnym każdego ogrodzenia  posesji jest oczywiście brama wjazdowa. Ponieważ bramy używamy każdego dnia, niekiedy otwierając ją i zamykając nawet kilka razy, musi to być element trwały i wygodny. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż bramy automatycznej. W niektórych przypadkach problematyczny może być jednak wybór samej konstrukcji bramy.

Różne bramy, różne możliwości

Najpopularniejsze, tradycyjne bramy dwuskrzydłowe nie zawsze zdają egzamin. W sytuacji, gdy mamy małe podwórko, klasycznych wrót po prostu nie będzie się dało zamknąć po wjeździe samochodu – zauważa nasz rozmówca ze sklepu internetowego firmy Stein-Metal.

Kolejnym problemem może być ukształtowanie terenu, gdyż w przypadku wjazdu na wzniesieniu również otwieranie skrzydeł uchylnych często jest niemożliwe.

Wymienione wyżej względy wpływają na rosnącą popularność bram przesuwnych. Faktycznie, takie bramy w ogóle nie zajmują przestrzeni przez czy za wyjazdem. Jednak aby móc skorzystać z tego rozwiązania, potrzebujemy ogrodzenia o wystarczającej długości, by schować całe skrzydło. Również to nie zawsze jest wykonalne.

Idealnym rozwiązaniem, stanowiącym kompromis między wrotami uchylnymi i przesuwanymi, są bramy łamane, nazywane też harmonijkowymi. Bramy takie idealnie sprawdzą się na małych podwórkach, wjazdach znajdujących się za spadkami, a także gdy kierowca musi podjeżdżać bardzo blisko wrót lub tuż za nimi skręcić na miejsce parkingowe.

Specyfika bramy łamanej

Brama łamana skonstruowana jest najczęściej z dwóch głównych skrzydeł, które podczas otwierania dodatkowo składają się (czyli łamią się) na pół, tworząc w sumie 4 ruchome segmenty, toteż niekiedy nazywana jest też czteroskrzydłową. Sposób działania wrót przywodzi na myśl ruch harmonijki, stąd określenie „brama harmonijkowa”.

Choć najpopularniejsze wersje bram łamanych zbudowane są z dwóch symetrycznych skrzydeł, na rynku dostępne są również bramy harmonijkowe jednoskrzydłowe, otwierane tylko w jednym kierunku.

Specyficzna budowa i sposób działania bramy harmonijkowej umożliwia montaż i bezproblemowe użytkowanie nawet przy bardzo szerokich, kilkunastometrowych otworach wjazdowych, przy czym zawsze zajmuje ona o połowę mniej miejsca niż tradycyjne wrota bramy rozwieranej.

Automatyka do bram łamanych

Największą funkcjonalność zapewniają bramy obsługiwane automatycznie. Dzięki zaawansowanym systemom automatyki otwieranie oraz zamykanie bramy jest proste i całkowicie bezwysiłkowe, sprowadza się bowiem do naciśnięcia guzika na pilocie. Doskonałe napędy i całościowe systemy automatyki do bram harmonijkowych dostarczają producenci tacy jak Gateo, Dominar oraz Nice.

Materiał partnera