ukladanie-parkietu

W jaki sposób i z czego układa się mozaikę parkietową?

Mozaika parkietowa, którą możemy stosować w naszych domach, mieszkaniach, a nawet w budynkach użyteczności publicznej, umożliwia tworzenie ciekawych wzorów. Dobrej jakości mozaiki parkietowe wykonywane są z dębu, jesionu, buku lub klonu. To materiał bardzo uniwersalny, o niewielkiej grubości i dużej wytrzymałości jednocześnie, który świetnie prezentuje się w różnych wnętrzach, dlatego cieszy się dużym powodzeniem od lat. Jak układa się mozaikę parkietową?

Wzory i metoda układania mozaiki parkietowej

Zacznijmy od tego, czym właściwie różni się mozaika parkietowa od parkietu? Klepka parkietu ma najczęściej grubość około 20 mm, natomiast grubość elementu mozaiki rzadko przekracza 10 mm. Elementy mozaiki – tzw. lamelki – są cieńsze i krótsze, ponadto nie mają połączenia typu pióro-wpust, w jakie zaopatrzone są klepki parkietu. Z lamelek składane są płyty, nazywane inaczej formatkami, podklejane specjalną siatką lub papierem. Teoretycznie układanie mozaiki parkietowej niewiele różni się od układania zwykłego parkietu, jednak jeśli chcemy uzyskać ciekawszy wzór niż popularna szachownica, czeka nas znacznie więcej pracy związanej z przycinaniem i łączeniem poszczególnych części. Przy układaniu mozaiki parkietowej należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

  • płyty mozaikowe przyklejamy do podłoża dobrze oczyszczonego (najlepiej odkurzaczem), suchego i równego,
  • równość naszego podłoża sprawdzamy za pomocą długiej poziomicy, jeśli konieczne jest zlikwidowanie nierówności, najlepiej użyć do tego celu zaprawy samopoziomującej zgodnie z instrukcją,
  • jeśli w pomieszczeniu mamy ogrzewanie podłogowe, na 48 godzin przed rozpoczęcie prac należy je wyłączyć (włączamy ponownie najwcześniej cztery doby po zakończeniu układania mozaiki),
  • używamy wyłącznie kleju przeznaczonego do mocowania mozaiki parkietowej; klej rozprowadzamy ząbkowaną szpachelką,
  • planujmy kolejne etapy pracy w takiej kolejności, by nie chodzić po już przyklejonych plastrach mozaiki przez wyschnięciem kleju.

Inne prace związane z mozaiką parkietową

Poza ułożeniem plastrów mozaiki parkietowej, czeka nas jeszcze cyklinowanie i lakierowanie. Z rozpoczęciem prac należy poczekać kilka dni, do całkowitego wyschnięcia kleju. Jak dowiadujemy się w firmie Profi-Parkiet z Gdyni, która od ponad 25 lat zajmuje się sprzedażą podłóg drewnianych i świadczy usługi ich montażu, mozaikę parkietową cyklinuje się zwykle trzy razy. Pierwszą warstwę lakieru najlepiej rozprowadzić szerokim pędzlem. Gdy lakier wyschnie, ścieramy ją drobnoziarnistą gąbką, a następnie oczyszczamy posadzkę z pyłu. Następnie nakładamy dwie kolejne warstwy lakieru, każdą pozostawiając do całkowitego wyschnięcia zgodnie z zaleceniami na opakowaniu produktu. Na koniec najlepiej nałożyć na mozaikę środek nabłyszczający przeznaczony do parkietów lakierowanych. Do wykończenia mozaiki parkietowej przy ścianach możemy wykorzystać drewniane listwy lub cokoły, które zamaskują przerwy dylatacyjne.