trzoda chlewna

W jaki sposób działają uzupełniające mieszanki paszowe dla trzody chlewnej

Dobre rezultaty chowu trzody chlewnej zależą w dużej mierze od przyjętego modelu żywienia. Układ pokarmowy świń jest bardzo wrażliwy – źle reaguje na zmianę sposobu karmienia, sytuację w otoczeniu, a nawet nieodpowiednią konsystencję pokarmu. Jednocześnie chów ma być opłacalny. Aby zwierzęta były zadbane, a właściciel wyszedł na plus, stosuje się uzupełniające mieszanki paszowe.

W jakim celu stosuje się uzupełniające mieszanki paszowe dla trzody chlewnej?

Celem chowu świń jest szybkie uzyskanie dużej ilości mięsa wysokiej jakości. Pogodzenie tych trzech interesów – szybkości, ilości i jakości – nie jest łatwe, zwłaszcza gdy w grę wchodzi czwarty czynnik: jak najniższe koszty utrzymania świni.

Żeby mięso było odpowiedniej jakości, zwierzę musi być zdrowe, dobrze utrzymane i zadbane – mówi specjalista z firmy oferującej mieszanki paszowe Bentawet. – Nie jest to takie proste, bo dieta zwierząt hodowlanych jest dość monotonna i zachowawcza, tak aby świnie źle na nią nie reagowały. Żeby jednak nie wyjałowić organizmu, stosuje się dodatki paszowe, które dostarczają wszelkich niezbędnych do rozwoju substancji w optymalnych proporcjach.

Karmienie z użyciem pasz i mieszanek paszowych jest prostsze niż podawanie świniom tego, co jadłyby w naturze. Preparaty do karmienia trzody chlewnej są opracowane tak, aby zwierzę szybko się rozwijało i dobrze radziło sobie w warunkach hodowlanych. Jednocześnie praca osób zajmujących się zwierzętami jest ograniczona do minimum.

Działanie uzupełniającej mieszanki paszowej dla trzody chlewnej

Jak działają uzupełniające mieszanki paszowe dla trzody chlewnej? Przyjrzyjmy się bliżej jednemu z takich preparatów. Będzie nim Bentawet P. Producent określa go jako mieszankę paszową uzupełniającą mineralno-resorbującą. W składzie, oprócz wypełniacza, którym jest montmorylonit, znajdujemy tlenek cynku oraz dodatki smakowo-zapachowe: korę dębu, ziele tymianku oraz cukier.

Działanie Bentawetu P jest podobne do tego, jakie wykazują węgiel drzewny albo palony jęczmień. Zalecane jest stosowanie tej uzupełniającej mieszanki osłonowo szczególnie przy odstawianiu prosiąt od matki oraz zakupie nowego inwentarza. Bentawet P pochłania toksyny i utrudnia bakteriom zasiedlanie kosmków jelitowych. Jednocześnie dostarcza ważnych dla dobrostanu zwierząt mikroelementów. Reguluje kluczową dla poprawnej pracy układu trawiennego gospodarkę kwasową.

To wszystko zapobiega biegunkom i ułatwia wchłanianie cennych składników odżywczych. Jest to szczególnie istotne w przypadku macior prośnych – Bentawet P poprawia mleczność, co przekłada się na szybki rozwój i budowanie odporności warchlaków.

Materiał partnera