Dachówki betonowe

W czym tkwi sekret popularności dachówek betonowych?

Dachówki betonowe, znane również jako cementowe, zyskują coraz szersze grono zwolenników. Stanowią potężną rywalizację dla tradycyjnych dachówek ceramicznych, które są jednym z najdłużej stosowanych pokryć dachowych. Różnica między nimi tkwi nie tylko w produkcji, ale także ich właściwościach. Dowiedz się, jak powstają dachówki betonowe i dlaczego ich popularność stale rośnie.

Czym są dachówki betonowe?

Dachówki betonowe powstają dzięki nowoczesnej technologii. Produkuje się je z wysokiej jakości cementu portlandzkiego o małej zawartości wapnia, gruboziarnistego piasku kwarcowego, pigmentów, wody oraz powietrza. Barwione są naturalnymi pigmentami, w masie, już na etapie produkcji, a następnie kilkukrotnie malowane i dodatkowo zabezpieczane powłoką akrylową. Wykończenie dachówek betonowych, w zależności od upodobań inwestora, może być matowe, półmatowe bądź z połyskiem. Ich trwałość datowana jest nawet na kilkadziesiąt lat i wynosi niewiele mniej niż trwałość dachówek ceramicznych. Dachówki betonowe wykonuje się w różnych, popularnych kształtach, jak marsylki, zakładkowe esówki, płaskie karpiówki czy dachówki staroniemieckie. Wykorzystuje się je do krycia dachów o nachyleniu od 22 do 65 stopni, zarówno na domach prywatnych, jak i budynkach użyteczności publicznej czy zabytkach.

Właściwości dachówek betonowych

Podstawową zaletą dachówek betonowych jest fakt, że dzięki stosowanej technologii produkcji, należą one do pokryć ciężkich i wytrzymałych. Dokładne dozowanie składników i poprawny przebieg każdego z etapów produkcji są gwarancją dachówek nienasiąkliwych i mrozoodpornych. Oznacza to, że nie chłoną one wilgoci i tym samym nie zwiększają swojej masy, a także nie ulegają uszkodzeniom oraz pęknięciom na skutek działania ujemnych temperatur. Dodatkowo dachówki betonowe są odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki powłoce zabezpieczającej są one odporne na działanie kwaśnych deszczów czy porastanie mchem. To właśnie po powłoce i gładkiej powierzchni możemy rozpoznać wysokiej jakości dachówki cementowe, oferowane m.in. przez hurtownię pokryć dachowych Ambit. Warto również zaznaczyć, że dachówki betonowe wyróżniają się doskonałą izolacją akustyczną, dlatego są najczęściej wybierane do krycia budynków z poddaszem użytkowym.

Dachówki betonowe jako ukłon w stronę ekologii

Na uwagę zasługuje także, że proces produkcji dachówek betonowych jest ekologiczny i o wiele bardziej przyjazny środowisku, niż produkcja dachówek ceramicznych. Ma to ogromne znaczenie, szczególnie, że obecnie przywiązuje się coraz większą wagę do aspektów ekologicznych w budownictwie. Do wytwarzania dachówek betonowych stosowane są wyłącznie naturalne materiały, a do ich utwardzenia wystarczy temperatura wynosząca 60 stopni Celsjusza. Dla przykładu wypalanie dachówek ceramicznych wymaga temperatury wynoszącej 1000 stopni Celsjusza, zatem wiąże się ze znacznie większym zużyciem energii i emisją gazów cieplarnianych. Ponadto koszt produkcji dachówek betonowych jest zdecydowanie niższy, choć nie wpływa to negatywnie na ich jakość.

Materiał partnera