tabletki solne

Uzdatnianie wody tabletkami solnymi

Twarda woda jest sporym problemem. W celu jej zmiękczenia stosuje się tabletki solne, które pozwalają na usunięcie nadmiernej twardości wody poprzez wymianę jonową. Dzięki zmiękczeniu wody możliwe jest ograniczenie wytrącania się osadów np. w instalacjach grzewczych oraz ograniczenie zużycia chemicznych środków m.in. do prania, które nie działają w pełni efektywnie, kiedy rozpuszczane są w twardej wodzie.

Po co stosuje się tabletki solne do uzdatniania wody?

Tabletki solne do uzdatniania wody pozwalają w szybki sposób zredukować nadmierną twardość wody, która powoduje wytrącanie się osadów. Dowody na to, że w naszym kranie płynie twarda woda możemy zauważyć np. we wnętrzu czajnika, na deszczownicy czy na kabinie prysznicowej. Miękka woda, którą zyskujemy dzięki tabletkom, pozwala ograniczyć wytrącanie się osadów i wpływa na komfort korzystania zarówno z różnych instalacji oraz kotłów grzewczych, jak i podstawowych urządzeń AGD, czyli pralki i zmywarki. Tabletki solne do uzdatniania wody nie wpływają na redukcję szkodliwych drobnoustrojów – nie służą do dezynfekcji wody i uzdatniania jej w celach spożywczych. Nie są to środki, które stosuje się np. podczas podróży w rejony świata, gdzie dostęp do czystej wody pitnej jest utrudniony. Tabletki solne (żywica jonowymienna) redukują jedynie twardość wody poprzez wymianę jonową.

– Stosowanie tabletek solnych w celu uzdatnienia i zmiękczenia wody ma wiele zalet. Przede wszystkim wpływają one na przedłużenie żywotności i ograniczenie awarii kotłów grzewczych oraz instalacji, które mogą być zatykane przez złogi osadu. Tabletki solne pozwalają także na ograniczenie ilości używanych detergentów i środków czyszczących, które stosuje się w celu usuwania osadów gromadzących się np. na wannach, kabinach prysznicowych oraz do prania i mycia naczyń w zmywarkach – wyjaśnia ekspert z firmy KamSol z Wieliczki.

Jak działają tabletki solne do uzdatniania wody?

Działanie tabletek solnych do uzdatniania wody pozwala nzastąpienie jonów wapnia i jonów magnezu jonami sodu. Proces ten nazywany jest wymianą jonową. Dzięki właściwościom tabletek solnych możliwe jest zmiękczenie wody, czyli usunięcie jej twardości. Tabletki solne stosowane są w stacjach uzdatniania wody i pozwalają niemal natychmiast zauważyć różnicę w postaci, m.in.:

  • zmniejszenia się ilości osadów w instalacjach,
  • redukcji powstawania kamienia m.in. na kabinach prysznicowych, wannach oraz kranach,
  • łatwiejszego usuwania zanieczyszczeń z pranych ubrań,
  • zmniejszenia przesuszenia skóry i problemów z włosami, które powodowane są przez twardą wodę.

Zakup tabletek solnych ma wiele zalet. Znajdują one zastosowanie zarówno w miejskich, jak i w prywatnych stacjach uzdatniania wody, które coraz chętniej instalowane są w domach i mieszkaniach. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim poprawa funkcjonowania urządzeń i instalacji oraz zmniejszenie ryzyka występowania awarii, które związane są z systematycznym wytrącaniem się kamienia z twardej wody.

Materiał partnera