tapeta

Umieszczenie fototapety na ścianie. O czym warto pamiętać?

Fototapety to obecnie jedno z popularniejszych rozwiązań w dziedzinie aranżacji wnętrz. Jeśli się na nie decydujemy, to zwłaszcza przy większych powierzchniach warto powierzyć położenie fototapety fachowcom. Jeśli jednak wystarczająco wierzymy we własną cierpliwość i precyzję, możemy też pokusić się o zrobienie tego samodzielnie. Trzeba tylko pamiętać o kilku sprawach.

Warto najpierw chociażby rozłożyć fototapetę na podłodze, aby upewnić się, że wszystko się zgadza. – Jeśli dopiero podczas nanoszenia kolejnych brytów na ścianę zorientujemy się, że krawędzie wzoru do siebie nie pasują lub wyraźnie różnią się odcieniami, za późno już wówczas na ewentualne reklamacje – przestrzega ekspert ze sklepu Kraina Barw. – Oczywiście zdarza się to niezwykle rzadko, ale po co kusić los – dodaje.

Przygotowania

Kolejna ważna rzecz to odpowiednie przygotowanie ściany. Powinna być czysta, odtłuszczona, a najlepiej także zagruntowana (środkiem gruntującym lub rozcieńczonym klejem do tapet). Warto ją też wygładzić np. papierem ściernym, a wcześniej zaszpachlować ewentualne nierówności, pęknięcia czy dziury po gwoździach. Wszystkie te zabiegi sprawią, że fototapeta będzie zarówno lepiej się trzymać, jak i lepiej się prezentować.

Dobrze jest przygotować sobie poszczególne elementy (bryty) w takiej kolejności, w jakiej będziemy je nakładać. Fototapety, podobnie jak zwykłe tapety, zwyczajowo kładzie się w kierunku od okna w głąb pomieszczenia. Pomocne może okazać się lekkie naszkicowanie na ścianie pionowych linii, wyznaczonych z użyciem poziomicy.

Różne materiały, różne strategie

Przed przystąpieniem do nakładania fototapety najlepiej każdorazowo zapoznać się z zaleceniami jej producenta, jak również producenta kleju, jeśli będziemy go używać. W zależności od rodzaju fototapety klej nanosi się bowiem albo na tapetę, albo na ścianę, czasem zaś na obie powierzchnie. Natomiast w przypadku fototapet samoprzylepnych kleju używać nie trzeba, przyda się za to na przykład woda w spryskiwaczu oraz pomoc drugiej osoby.

Cenne wskazówki

Po nałożeniu kleju na fototapetę (a konkretnie jeden jej bryt naraz) należy odczekać kilka minut. Ważne, by czas ten był jednakowy dla każdego brytu, w przeciwnym razie nasiąkające klejem fragmenty mogą mieć ostatecznie różną długość, co sprawi, że wzór będzie „rozjeżdżał się” na łączeniach. Te newralgiczne miejsca mogą też wymagać uzupełniającego pokrycia dodatkową ilością kleju, który tutaj właśnie często wysycha najszybciej.

Fototapetę nakłada się zasadniczo od sufitu ku podłodze, wyrównując na bieżąco powstające nierówności w postaci pęcherzyków powietrza. Należy to robić specjalnym wałkiem do tapet (najlepiej gumowym) lub miękką szczotką, co jest znacznie bardziej efektywne niż wygładzanie ręką czy ścierką. Ta ostatnia, czysta i lekko zwilżona, powinna posłużyć nam raczej do delikatnego usuwania nadmiaru kleju – również na bieżąco, aby nie zdążył wyschnąć).

Materiał partnera