Termoizolacja dachu

Termoizolacja dachu – przewodnik dla początkujących

Podczas wykonywania prac termoizolacyjnych nie należy zapominać o ociepleniu dachu. Jest to zewnętrzny element budynku, przez który ciepło uciekając do góry, może wydostawać się na zewnątrz. Ważne jest, aby prace termoizolacyjne były wykonane starannie, z wykorzystaniem wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych. Poniżej wyjaśniamy etapy wykonywania termoizolacji dachu i podpowiadamy, jakich materiałów użyć.

Pierwszy etap- odpowiednie wykonanie termoizolacji ścian budynku

Prawidłowe ocieplenie dachu jest kluczowe do utrzymania prawidłowej temperatury wewnątrz budynku, a także zapewnia wysoką energooszczędność. Dach, podobnie, jak ściany zewnętrzne jest silnie narażony na utratę ciepła. Oznacza to, że niewłaściwie wykonana termoizolacja może utrudniać ogrzewanie budynku zimą i wentylację pomieszczeń w okresie letnim.

Wykonywanie termoizolacji dachu warto zlecić zaufanej firmie, takiej jak na przykład Fudal. Wówczas fachowcy wybiorą odpowiedni materiał termoizolacyjny i starannie wykonają pracę. Jednak na samym początku konieczne jest dokładne określenie współczynnika przenikania ciepła przez ściany, a następnie wybranie materiału z najwyższymi parametrami termoizolacyjnymi.

Niezwykle ważne jest, aby przed wykonaniem termoizolacji dachu zadbać o właściwą izolację całego budynku. W tym celu fachowcy nakładają warstwę materiału termoizolacyjnego i montują go do elewacji z wykorzystaniem specjalnych siatek i klei. Następnie można rozpocząć termoizolację dachu.

Kolejny krok- profesjonalna termoizolacja dachu

Jak już wiadomo, przed wykonaniem termoizolacji dachu obowiązkowe jest ocieplenie pozostałych elementów budynku. Dzięki temu termoizolacja dachu będzie efektywna i będzie zapobiegać utracie ciepła. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniego materiału termoizolacyjnego. W tym celu najczęściej używa się wełny mineralnej w formie mat. Jest to materiał, który gwarantuje wysoki poziom izolacji cieplnej i można go nakładać nawet w najtrudniej dostępne miejsca.

Niekiedy do wykonania termoizolacji dachu wykorzystuje się też włókna celulozowe, wdmuchiwane przez niewielkie otwory i wypełniające nawet najmniejsze szczeliny. Obecnie oraz rzadziej w tym celu stosuje się tradycyjny styropian, natomiast coraz częściej używa się granulatu.

Podczas termoizolacji dachu fachowcy konstruują sufit podwieszany i zabezpieczają go folią paroizolacyjną między belkami stropu a sufitem. Tak wykonana termoizolacja pozwala skutecznie zaoszczędzić energię cieplną i zapobiec uciekaniu ciepła przez dach.

Materiał partnera