Szkło gospodarcze. Przykłady wyrobów

Jak podają źródła historyczne, szkło po raz pierwszy zostało wytopione przez ludzi około 5000 lat przed naszą erą. Jest to zatem najstarsze z tworzyw wytwarzanych sztucznie przez człowieka. Od tysiącleci wykorzystujemy szkło na różne sposoby i również dziś materiał ten należy do wytwarzanych najczęściej. Ze względu na przeznaczenie wyróżnia się szkło techniczne, budowlane, opakowaniowe i gospodarcze. Przyjrzyjmy się temu ostatniemu.

Do grupy szkła gospodarczego zalicza się nie tylko wyroby w całości wykonane z tego surowca. Znajdziemy tu również przedmioty, w których szkło przeważa masą lub decyduje o ich walorach użytkowych.

Mimo dostępności naczyń z wielu innych, nowocześniejszych tworzyw, szkło gospodarcze wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Na taki stan rzeczy wpływają liczne zalety szkła. Jest ono bardzo łatwe do utrzymania w czystości, a jednocześnie piękne, toteż w wielu domach korzysta się z niego nie tylko w celach praktycznych, ale też dekoracyjnych – zauważa nasz rozmówca ze sklepu internetowego Porcelana24.pl.

Szklane naczynia stołowe i kuchenne

Chociaż myśląc o zastawie stołowej, najczęściej wyobrażamy sobie porcelanowe serwisy obiadowe, na stole nie może  zabraknąć również szkła. Na co dzień przy obiedzie pojawia się ono w postaci szklanek, mis, salaterek, maselnic i cukiernic. Podczas przyjęć okolicznościowych nie może zabraknąć eleganckich kieliszków do wina białego i czerwonego, martini czy też innych trunków. Pamiętając o najmłodszych uczestnikach biesiady, warto mieć w zanadrzu również pucharki do lodów i deserów.

Szczególnie pięknie prezentują się wyroby ze szkła kryształowego (np. karafki do nalewek). Szukając produktów bezpiecznych również dla alergików, warto rozejrzeć się za szkłem pozbawionym niklu. Wszystkie te elementy znajdziesz w ofercie szkła stołowego Krosno.

Naczynia kuchenne muszą charakteryzować się wysoką odpornością na zmiany temperatury. Takie właściwości wykazuje kuchenne szkło gospodarcze, do którego zaliczamy m.in. szklane czajniki czy pokrywki do garnków, sosjerki, dzbanki i wiele innych.

Galanteria szklana

Wykonane ze szkła przedmioty o charakterze użytkowym i dekoracyjnym, choć niezwiązane bezpośrednio ze spożywaniem potraw i napojów, również zaliczamy do szkła gospodarczego.

Najbardziej oczywistym przykładem będą więc wazony na kwiaty. Dekoracje tego typu mogą być w całości wykonane z bezbarwnego szkła kryształowego lub dekorowane żywymi kolorami czy elementami z metalu. Ze szkła wykonuje się również stylowe świeczniki, figurki, serwetniki, popielniczki oraz inne przedmioty, które mogą zdobić nakrycie stołu lub inne meble w domu.

Materiał partnera