Szklane drzwi

Szklane drzwi w domu – czy to dobre rozwiązanie?

W nowoczesnych projektach domów coraz częściej można znaleźć szklane drzwi. Swoją popularność zawdzięczają łatwości, z jaką można dopasować je do różnych stylów. Dzięki odpowiedniej konfiguracji będą nadawać się do niemalże każdego wnętrza. Wiele osób ma jednak pewne obawy przed praktycznością i bezpieczeństwem takich drzwi, ponieważ drzwi wykonane w całości ze szkła nie są powszechnie stosowanym rozwiązaniem. Sprawdź, czy warto je wybrać.

Jakie są zalety szklanych drzwi w domu?

Szklane drzwi zyskują coraz większe grono fanów ze względu na ich liczne zalety. Najczęściej widywane są w domach nowoczesnych, gdzie szkło jest niezwykle popularnym materiałem. W takich domach zazwyczaj można spotkać szklane schody, poręcze, stoły i inne mniejsze lub większe dodatki. Szklane elementy wnętrza nadają pomieszczeniom nowoczesnego charakteru, a także zapewniają dodatkowe doświetlenie i dają efekt optycznego powiększenia przestrzeni.

Dzięki wielu możliwościom konfiguracji szklanych drzwi, można wstawić je do domu, który został urządzony w stylu innym, niż nowoczesny. Wybierać można z szerokiej palety barw, różnych rodzajów wykończeń, a nawet zdobień czy dodatkowych szprosów. Dzięki temu drzwi będą idealnie dobrane do wyglądu wnętrz, także tych w stylu skandynawskim, loftowym i glamour. Szklane drzwi, oprócz zapewnienia mieszkańcom prywatności, zyskają również nową rolę efektownej ozdoby.

O kolejnej zalecie drzwi szklanych postanowił opowiedzieć nam ekspert z firmy Alstal, zajmującej się produkcją i sprzedażą drzwi:

Drzwi wykonane ze szkła mogą budzić wątpliwości w kontekście bezpieczeństwa i trwałości, jednak nowoczesne szkło jest wykonane w technologii zapewniającej gwarancję odporności na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo szkło używane przy produkcji elementów wyposażenia wnętrza jest hartowane i klejone na folii, dzięki czemu w razie mocnego uderzenia na powierzchni pojawi się charakterystyczna pajęczynka, a samo szkło pokruszy się w bezpieczny sposób. Kawałki potłuczonego szkła będą pozbawione ostrych krawędzi, przez co minimalizuje się ryzyko zranienia.

Jakie są wady drzwi szklanych?

Pomimo posiadania wielu zalet, drzwi szklane nie są niestety pozbawione wad. Drzwi mogą być wykonane ze szkła o różnym poziomie zaciemnienia i przezierności, jednak nigdy nie zapewnią takiej prywatności, jak drzwi drewniane lub aluminiowe. Cienie osób znajdujących się za drzwiami będą zawsze widoczne, przez co mogą wywoływać dyskomfort i uczucie zakłopotania.

Drzwi szklane nie będą też dobrym rozwiązaniem do niewielkich domów, w których trudno jest znaleźć odosobnione miejsce, gdzie można się wyciszyć i zrelaksować. Szklane drzwi nie zapewniają dobrej izolacji akustycznej, przez co hałas dochodzący z innej części domu może nadal być słyszalny. Skutecznie utrudnia to odpoczynek i dodatkowo generuje poczucie naruszenia prywatności.

Miłośnicy nieskazitelnej czystości w domu również powinni unikać szklanych drzwi, ze względu na łatwość zabrudzenia ich powierzchni. Na szkle mocno widoczne są odciski palców, które nie byłyby zauważalne na klasycznych, drewnianych drzwiach. Dlatego zakup szklanych drzwi wymaga częstszego czyszczenia, co może być uciążliwe.

Dlatego przed zakupem drzwi warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby dokonać najlepszego wyboru dla swojego domu i pozostałych jego mieszkańców. Szklane drzwi mają wiele zalet i cech, dzięki którym sprawdzą się w różnych wnętrzach i stylach. Warto też dokonać zakupu u sprawdzonego producenta, który oferuje produkty wykonane z najwyższej jakości szkła.

Materiał partnera