system nawadniania ogrodu zraszacze

Systemy nawadniania ogrodu. Przegląd rozwiązań

Odpowiedni system nawadniania w ogrodzie to obecnie podstawa. Dzięki niemu można zapewnić roślinom właściwe warunki do wzrostu, nie poświęcając przy tym zbyt dużo swojego czasu. Bardzo ważne jest jednak dopasowanie takich urządzeń, które będą dostosowane do wielkości działki, ukształtowania terenu, czy nawet typu gleby. Jakie systemy nawadniające są obecnie najchętniej wykorzystywane? Sprawdź, co warto wiedzieć o każdym z nich.

Dlaczego warto zainwestować w system nawadniania?

Stworzenie systemu nawadniania jest bardzo ważne szczególnie w przypadku dużych ogrodów. Każde rośliny, niezależnie od ich rodzaju, potrzebują do prawidłowego wzrostu wody. Dotyczy to nawet zwykłego trawnika, który znajduje się na każdej działce.

Własnoręczne podlewanie całej posesji może być męczące, szczególnie w okresach suszy, a te w Polsce zdarzają się coraz częściej. Właśnie dlatego warto zainwestować w zautomatyzowane rozwiązania, które odciążają człowieka podczas codziennych obowiązków. Wystarczy dopasować odpowiedni system nawadniający, zadbać o jego ustawienie i odpoczywać, kiedy sprzęt zajmuje się wszystkim

– tłumaczy specjalista z firmy Zielony Świat.

Jaki system nawadniania wybrać do ogrodu?

Przed wyborem konkretnego systemu nawadniania warto uwzględnić, jakie rośliny znajdują się w ogrodzie. Każdy rodzaj kwiatów, czy gatunek trawnika wymaga innej intensywności podlewania. Można więc zdecydować się na instalację z wykorzystaniem:

  • zraszaczy,
  • mikrozraszaczy,
  • linii kroplujących,
  • kroplowników.

Systemy nawadniające bazujące na zraszaczach są doskonałym wyborem w przypadku trawników. W zależności od zastosowanego modelu urządzenia, możliwe jest podlanie bardzo dużych powierzchni w krótkim czasie. Najpopularniejsze są obecnie zraszacze ruchome – pulsacyjne i obrotowe. Można dopasować ich pracę tak, aby podlewały konkretny sektor lub większych obszar dookoła siebie. Można je także połączyć ze sobą, tworząc sieć automatycznie podlewającą całą działkę.

Mikrozraszacze są idealnym wyborem, jeżeli koniecznie jest nawadnianie skalniaków. Mają one mniejszy zasięg, jednak wystarczający, aby zapewnić dostęp do wody wszystkim roślinom w pobliżu.

Linie kroplujące są z kolei najczęściej wykorzystywane na rabatach kwiatowych lub w ogródkach warzywnych. W tym przypadku stosuje się specjalne węże z otworami zapewniającymi doprowadzanie niewielkich ilości wody na całej powierzchni, gdzie zostały użyte. Ogromną zaletą takie rozwiązania jest możliwość umieszczenia przewodów kroplujących pod ziemią, dzięki czemu są niewidoczne, a spełniają swoją funkcję.

Systemy nawadniania roślin balkonowych

Osoby, które uprawiają rośliny lub warzywa na swoich balkonach, czy tarasach, także mogą zdecydować się na automatyzację podlewania. W tym przypadku doskonale sprawdzą się kroplowniki. Woda za pomocą cienkich wężyków i emiterów dostarczana jest bezpośrednio do każdej donicy, zapewniają odpowiednią wilgoć roślinom.

Materiał partnera